Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Facebook’un Yenilenen Tasarımı Kullanıma Açıldı! Hemen Test Edin

Facebook’un Masaüstü Sitesi İçin Karanlık Modlu Yeni Tasarımı Kullanıma Açıldı

Sık sık tasarımında bir şeyleri değiştiren sosyal medya devi Facebook’un masaüstü sitesi, yeni tasarımı ve karanlık moduyla dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarının hizmetine sunuldu.

Sosyal medyanın öncüsü olan Facebook, zaman içerisinde popülerliğini kaybetmeye başlamıştı. Bu nedenle de firma sık sık tasarım değişiklikleri yaparak kullanıcı kitlesini canlı tutmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde platform tekrar yenilenmişti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg F8 2019’da Facebook yeni tasarımını duyurduktan sonra ilk olarak geçen Ekim ayında şirket dışındaki kullanıcılarla test etmeye başlanmıştı. Yılın başında yeniden tasarımı kullanıcıların küçük bir yüzdesine sunulmuş ve geçtiğimiz ay ise Facebook’taki kullanıcıların çoğunluğu yeni arayüzü etkinleştirebiliyordu, yeniden tasarlanmış masaüstü web sitesini tüm kullanıcılarına sunmaya başladı. Şirket önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunmayı planladığını duyurduğu yeni Facebook’un masaüstü sosyal medya platformunu kullanan herkes için varsayılan olacağını dile getirdi.

Facebook’un bugün yayınladığı blog gönderisinde yeni masaüstü sitesinin herkes tarafından deneyimlenebileceği söylendi. Gönderide bu tasarımın daha hızlı, daha kolay ve karanlık modla göz dinlendiren bir tasarım olduğu söylendi.

Karanlık mod, yeni tasarımın en öne çıkan noktası olsa da güncellemeyle birlikte siteye pek çok yenilik gelmiş oldu. Ana sayfa, daha hafif ve daha akıcı hâle getirilirken haberlerin ve gönderilerin sayısı da azaltıldı. Ekranın yan taraflarında daha geniş ızgaralar bulunuyor.

Facebook’un yenilenen masaüstü tasarımı daha önce belli kullanıcılara açılmıştı. Bugün yapılan açıklamayla birlikte yeni arayüzün ve karanlık modun dünyanın her yerindeki kullanıcılar tarafından kullanılabileceği belirtildi.

Facebook‘un yeni masaüstü arayüzü ilk başta karışık gelebilir. Ancak burada dikkat çeken ilk şey Facebook’un ana sayfaya, pazar yerine, gruplara ve oyun sayfalarına kolay erişim sağlayan üst çubukla gezinmeyi önemli ölçüde basitleştirmiş olması. Ayrıca şirketin imzası olan mavi rengin artık üst gezinme çubuğunu süslemediğini göreceksiniz.

Karanlık mod nasıl açılır?

  • Üstteki menünün sonunda bulunan aşağı yönlü ok işaretine basın.
  • Çıkan menüden Facebook’un Ayarlar sekmesine tıklayın.
  • Yeni Facebook’a geç” seçeneğini seçin.
  • Aynı ok işaretine basın ve karanlık modu açın.

Facebook, 2019 yılındaki F8 etkinliğinde sitenin en çok kullanılan özellikleri olan etkinlikler, özel gruplar ve mesajlaşmaya daha fazla odaklanılacağını açıklamıştı. Son yıllarda Facebook önemli oranda kullanıcı kaybetti. Sosyal medyanın modası olan karanlık mod Facebook’ta artık kullanılabilir. Karanlık modu açılır ayarlar menüsünde bulunan bir geçişle etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca ana sayfanın daha hızlı yükleneceğini ve sayfalar arasındaki geçişlerin daha sorunsuz olacağını dile getiren Facebook, web sitesinin tasarımının farklı pencere boyutlarına göre daha iyi ölçekleneceğini aktarıyor.

Related posts

YAYBİR BU YAZ KORSANA SOSYAL MEDYADA DA DUR DEDİ

Fatih Akgün

Facebook, Corona Virüsüyle İlgili Haberleri Engelliyor

Yasemin ACAR

TikTok’ta Sosyal Ticarete Adım Atıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap