Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA YAPAY ZEKA

Facebook’un Yüz Filtresi Uygulaması MSQRD, Tarihe Karışıyor!

Facebook, 2016 yılında satın aldığı geliştirilmiş gerçeklik destekli yüz filtresi uygulamasını MSQRD’yi 13 Nisan itiabarıyla kapatıyor. Uygulama, 4 yıllık süreç içerisinde istenilen ilerlemeyi katedemedi ve Facebook, MSQRD ekibini “Spark AR“ye yönlendirdi.

 

Dünyanın en yaygın sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Facebook, yapay zeka teknolojilerine büyük yatırımlar yapıyor. Bu zamana kadar onlarca yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerinde çalışan şirket, 2016 yılından bu yana MSQRD isimli bir artırılmış gerçeklik uygulamasına sahip. Ancak kısa bir süre sonra bu artırılmış gerçeklik uygulaması, tarihin tozlu raflarına kaldırılacak.

MSQRD, geliştirilmiş gerçeklik desteği sunan bir yüz filtresi uygulaması. Kullanıcılar, bu uygulama yardımıyla onlarca filtreyi kullanabiliyorlar ve sosyal medya hesapları için normalin dışında içerikler oluşturabiliyorlardı. Facebook tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu filtre uygulamasının13 Nisan itibarıyla kullanılamayacağını bildirdi. Facebook böylece, yıllar önce açıklanmayan bir ücret karşılığında aldığı bu uygulamanın fişini çekmiş olacak.

 

Mark Zuckerberg, 2016 yılında MSQRD’yi satın aldığında projenin genişletileceğini söylemişti. Ancak geçen zaman içerisinde MSQRD, istenildiği kadar gelişmedi ve sadece birkaç önemli güncelleme aldı. Facebook, son 4 yılda MSQRD’den daha gelişmiş olan “Spark AR” isimli bir projeyi geliştirmeye başladı. Üstelik Spark AR’nin geliştiricileri, MSQRD ekibinin bizzat kendisiydi. Hal böyle olunca da MSQRD, çürümeye yüz tuttu.

Facebook tarafından yapılan açıklamalarda kullanıcıların bundan sonra MSQRD yerine Spark AR’yi kullanabileceklerinin altı çizildi. Spark AR’nin olabilecek en iyi artırılmış gerçeklik deneyimini sunacağını ifade eden yetkililer, kullanıcıların Spark AR aracılığıyla oluşturdukları filtreleri Facebook bünyesinde istedikleri şekilde paylaşabileceklerini belirttiler.

Related posts

Dünyayı Sarsan Wayfair Skandalı Herkesi Dehşete Düşürdü!!

M. Büşra Kaya

Instagram’da Kılavuz (Guides) özelliği yeni fırsatlar yaratıyor

Özge Kandemir

Yapay zeka nesneleri tıpkı insanlar gibi görüyor

Vildan Çelik

Yorum Yap