Teknolojix Haber
SEKTÖREL YAŞAM

Fahiş fiyat artışı yapan 283firmaya ceza

Fahiş fiyat artışı yapan 283firmaya ceza

Fahiş fiyat artışı yapan 283firmaya ceza yaptırımı uygulandı.

Ticaret Bakanlığı yaptığı incelemelerden sonra bugüne kadar fahiş fiyat artışı yapan 283 firmaya 9,6 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.

Fahiş fiyat artışlarına ilişkin başta büyükşehirler olmak üzere şikayet başvuruları vatandaşlar tarafından yapıldığı açıklandı. Bu başvurular üzerin Türkiye genelinde denetimler artırıldı.  Ticaret Bakanlığı’na bağlı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve il müdürlükleri koordinasyonunda marketler, pazar yerleri ve toptancılarda temel gıda ve tüketim ürünlerine yönelik 81 ilde denetimler gerçekleştiriliyor. Denetimlerde, arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları gözlemlenen ürünler tespit edildi. Tespit edilen firmalardan savunma alınarak artışın neye dayanılarak yapıldığının bilgisi için  ürünlerin alış ve satış faturaları gibi gerekli bilgi ve belgeler talep ediliyor. Firmaların savunmaları ve temin edilen bilgiler değerlendirilmek üzere Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na gönderiliyor.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu  fahiş fiyat uygulayan 283 firmaya 9 milyon 645 bin lira idari para cezası uyguladı.

13 üyeden oluşan Kurulda, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman bakanlıkları, TOBB, TESK temsilcileri, üretici ve tüketici örgütleri ile perakende sektörünü temsilciler bulunuyor.

Fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara 10 bin liradan 100 bin liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 50 bin liradan 500 bin liraya varan idari para cezası uygulanıyor.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, göreve başladığı günden bu yana toplam 9 toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantılarda, başta bakliyat, sebze-meyve gibi temel gıda maddeleri olmak üzere birçok ürün kategorisinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 283 firmaya, toplam 9 milyon 645 bin lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Denetimler bitmiş değil kurul gelen evrakları incelemeye devam ediyor.

Kurul tarafından 2 bin 114 başvurunun incelemesi ve firmaların savunma süreci devam ediyor. Ayrıca denetimlerde Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ne aykırı olduğu görülen ürünler için de gerekli işlemler yapılıyor. Ticaret Bakanlığı, gerek resen gerekse vatandaşların şikayetleri üzerine fahiş fiyat artışlarına ilişkin denetim faaliyetlerini yurt genelinde hız kesmeden devam ettirecek.

Related posts

Corona Virüsünde Son Durum: KKTC’de Corona Virüsü Tespit Edildi

Yasemin ACAR

Google kurucuları emekli mi oldular!!

Fatih Akgün

Bölgede Yerli Otomobil Şaşkınlığı: Bu Kadar Güzel Beklemiyorduk

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım