Teknolojix Haber
StartUp Projeler

‘Fazla Gıda’ ile gıda israfına hayır!

Çevresel atıkların doğaya verdiği zarar kadar gıda atıklarının oluşturduğu problemler de göz ardı edilemeyecek derecede büyük bir küresel sorun. Dünyada her yıl yaklaşık olarak 1.3 milyar ton gıda çöpe gidiyor. Türkiye’de bulunan yaklaşık 24 bin gıda işletmesinin yanı sıra toplum tarafından tüketilen ve atık olarak çöpe giden gıdalar yüzde 55’in üzerinde. Birleşmiş Milletler’in hazırlamış olduğu son verilere göre ise Dünya’da 1 milyar 20 milyon insan açlık sınırının altında yaşıyor.

Açlığın yanı sıra doğada geri dönüşümü de zorlu bir süreçten geçen gıda atıkları sürdürülebilir bir plan dahilinde çözüme kavuşturulmazsa önümüzdeki 50 sene içerisinde dünyamız için büyük bir risk barındırıyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler 2030 yılına kadar erişilmesi amacı ile 17 Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Hedef konusunda karar aldı. Bu karara Birleşmiş Milletler’in yanı sıra hükümetler ve özel sektör firmaları da katıldı ve destek verdi.

FazlaGıda 2015 yılında kurucuları Olcay Silahlı ve Arda Eren’in İklim Eylemi’ne yönelik teknoloji tabanlı bir girişim ile çözüm bulma amacı ile fikir olarak ortaya çıkmıştır. Gıda tedarik zincirinde oluşan gıda atığının 2030 yılına kadar %50 azaltılması için teknoloji tabanlı çözümler oluşturmak amacı ile yola çıkan FazlaGıda, etki odaklı bir girişim olarak 2030 Sürdürülebilir Küresel Hedefler’ine dikkat çekmek ve yeni girişimlerin oluşması konusunda örnek oluşturmayı hedeflemiştir.

Gıda Atığı’nı önlerken diğer iki önemli Küresel Hedef olan Sorumlu Üretim ve Tüketim ile birlikte Açlığa Son hedeflerini de çözerek dönüşüm ekonomisi oluşturma konusunda niyetini ve sağladığı altyapı ile başarılı örnekleri ortaya çıkartan FazlaGıda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) tarafından desteklenen Accelerate 2030 Hızlandırma Programı’na seçilen dünyadan 9 etki odaklı girişimden biri seçilmiş.

Günümüzde sosyal sorunların çözümü için Devlet Kurumları ya da Dernek ve Vakıfların tek başına tüm sorunlar ile başa çıkmasının mümkün olmadığı görüşü ve kar amacı güden işletmelerin de en az dernek ve vakıflar kadar sorumlu olduğu düşüncesi ile iş yapış şekillerini sosyal sorumlu şekilde değiştirmeleri ya da kurmaları gerektiğini düşünerek bu konuda örnek olmak misyonu ile çalışan FazlaGıda, sadece Türkiye’de değil Dünya’da da etkin şekilde Gıda Atığı ve Açlık ile mücadelede sağladığı teknoloji altyapısı ile çözüm üretmektedir.

Fazla Gıda, sağlayacağı sürdürülebilir finansman model geliri ile Gıda Atığını Önleyen Teknoloji Çözümleri ve Gıda Bankacılığının gelişimine yatırım yapma vizyonu ile kurulmuş olup aynı zamanda paydaşlarına iyi bir işten gelir elde etme imkanı tanımaktadır. FazlaGıda, yerli girişimler arasında en değerli olanlardan biri. Bunun sebebi, çözüm olmayı hedefledikleri sorunun, tüm dünyayı ilgilendiren çağımızın en önemli sorunlarından biri olması.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından organize edilen 2017 Cenevre Sosyal Fayda Zirvesi’nde Türkiye’den tek temsilci olarak yer aldıkları girişim açlık, gıda dönüşümü, enerji tasarrufu sağlamak için çalışmalar yürütüyor. Yalnızca Türkiye’de değil, Dünya’da da açlık ve gıda atığı sorunları için teknolojik çözümler üreterek mücadele veriyor.

FazlaGıda, Türkiye’de 70’den fazla aşevi ve gıda bankası işbirliği ile yaklaşık 200 bin civarı ihtiyaç sahibine ulaştı. Migros, Metro ve Kipa gibi büyük zincir marketler ile işbirliğinde olan platform iklim eylemi, açlık sorunu ve sorumlu tüketim başlıkları altında çalışmalarına devam ediyor.

Fazla tüketime ve açlık sorununa getirmiş oldukları sürdürülebilir çalışmalar ile ülkemiz adına gurur kaynağı olan bu projenin, aynı amaçlar doğrultusunda benzer oluşumlara ilham olmasını umut ediyoruz ?

Daha detaylı incelemek isterseniz ? Fazla Gıda

Related posts

‘Getir’ de ‘Getir’elim

Fatih Akgün

Personel yönetimi ‘Kolay IK’ ile artık çok kolay!

Fatih Akgün

Cebindeki taksi: BiT?ksi

Fatih Akgün

1 Yorum

Ufuk Baltacı 27 Nisan 2020 at 7:11 pm

Çok güzel bir çalışma. Ellerinize sağlık.

Cevaplayın

Yorum Yap