Teknolojix Haber
SEKTÖREL

FED Faiz Oranını Sıfırladı! Sürpriz Karar Doları Düşürdü.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yeni tip coronavirüs (Kovid-19) salgınının ABD ekonomisine yönelik oluşturduğu risklerin önemli ölçüde değiştiğini belirterek, ekonomiyi desteklemek amacıyla para politikası duruşunda önemli ölçüde gevşemeye gittiklerini bildirdi.

FED’in Sürprizi Doları Düşürdü

Mevcut ekonomik verilerin ABD ekonomisinin bu zorlu döneme güçlü bir şekilde girdiğine işaret ettiği belirtilen açıklamada, FOMC’nin ocak ayındaki toplantısından bu yana gelen verilerin işgücü piyasasının şubat ayına kadar güçlü kaldığı ve ekonomik faaliyetlerin ılımlı bir oranda arttığını gösterdiği aktarıldı.

4 MART’TA DA OLAĞANÜSTÜ İNDİRİME GİTTİ

FED 4 Mart’ta politika faizini 0,50 puan indirimle 1.00_1.25 aralığına çekmişti. Fed, koronavirüs salgının rekor uzunluktaki ABD büyümesinde teklemeye yol açabileceği endişelerinin arttığı bir ortamda, 2008 finans krizinden bu yana ilk kez acil adımlar atıyor. Fed’in programlı toplantılarından önce gelen bu faiz kararları, bir yandan virüs kaynaklı ekonomik krizin derinleşebileceği endişesi yaratırken diğer yandan merkez bankalarının bu duruma karşı ellerinden geleni yapacağını da ortaya koyuyor.

 

Related posts

MUSTANG Tarihinde Bir İlk

Fatih Akgün

Otomobil Alacaklar Dikkat! Sıfır Faiz Kampanyası Devam Ediyor

Fatih Akgün

‘İnsansız’ Oluşturulacak ‘Evde Kal Ormanı’

Fatih Akgün

Yorum Yap