Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Fiat, 1999’ta Tanıttığı Geleceğin Otomobili “Fiat Ecobasic” İlham Oldu

Fiat, 1999 yılında sergilediği Ecobasic konseptiyle, şehir otomobillerinde uygun fiyatlı ve çevre dostu bir çözüm arayışına umut oluyordu. Konsept hayata geçmese de markanın bugününe ilham kaynağı oldu.

fiat acobasic

Otomobil üreticileri, zaman zaman geleceğin teknolojilerine işaret eden fütüristik otomobil tasarımlarıyla karşımıza çıkıyorlar. 1990’ların sonlarında Fiat, ucuz ve çevre dostu olarak tasarlanan Ecobasic ile yenilikçi bir econobox tasarımı ortaya koymuştu.

Ecobasic’i, Fiat 21 yıl önce Bologna otomobil fuarında sergiledi. Otomobilin kompakt ve farklı görünümü dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ayrıntılı incelendiğinde aracın ön tarafında, kullanıcıların yağ, soğutma sıvısı, silecek sıvısı eklemesine veya bataryayı yükseltmesine izin veren şeffaf bir panel yer alıyordu.

Fiat Ecobasic konsepti, ekonomik ve çevreciydi

Fiat Ecobasic’te üretim maliyetlerini düşürmek bir önceliğiydi. Bu yüzden Fiat, üretim sürecinde renkli, plastik gövde panelleri kullandı ve bu panelleri Smart For Two‘larda olduğu gibi çelik bir yapıya monte etti. Ayrıca otomobilin parçaları, geri dönüştürülebilecek şekilde tasarlanmıştı.

Ecobasic’ın özel olarak geliştirilen 1.2 litrelik dört silindirli bir turbo dizel motor bulunuyordu. Fiat’ın güçten ödün vermeden yakıt tüketimini iyileştirmeyi vadeden Multijet teknolojisi de araçta yer alıyordu.

fiat ecobasic

Otomobil, 3.500 rpm’de 61 beygir gücü ve 1.800 rpm’de 160 Nm tork üretiyordu ve bu rakamlar 1990’ların sonlarında bir şehir otomobili için makuldu. 0’dan 100 km/sa hıza 13 saniyede çıkabiliyor ve 1 litre yakıtla yaklaşık 30 kilometre gidebiliyordu.lginç bir detay olarak hız ve yakıt göstergesi direksiyonun önü yerine, ön panelin ortasına yerleştirilmişti.,

 

fiat ecobasic

Fiat, yılda 200.000 adet Ecobasic üretebileceğini ve her birini yaklaşık 5.000 avroya satabileceğini öne sürüyordu, ancak yöneticiler daha sonra geri adım attı. Ecobasic konsept aşamasında kalsa da sunduğu bazı yenilikler otomobillerde kullanıldı.

Fiat, General Motors ile birlikte Ecobasic prototipinin Multijet teknolojisini geliştirdi. Multijet, 2000’li yıllarda Fiat’ın ürün yelpazesine yayıldı ve General Motors da teknolojiyi kendi araçlarında kullandı. Otomobilin genel tasarımı neredeyse hiç kullanılmadı. 2000’li yılların başlarında ikinci nesil Panda ve Seicento gibi modellerde kullanılacağı düşünülse de, öyle olmadı. Ecobasic, sonuç olarak 2020’de Avrupa çapında satılan modern Fiat 500’e ilham verdi.

Related posts

İşte Karşınızda 2020 Hyundai i10 Türkiye Fiyatı!

Yağmur Kübra Yazıcı

Otomotiv Devi Toyota dan Radikal Karar! 1,2 Milyon Aracını Geri Çağırıyor

Fatih Akgün

Toyota ve Panasonic’ten Elektrikli Araç Bataryası Ortaklığı

Fatih Akgün

Yorum Yap