Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Flekso-İskelete Sahip 3D Böcek Robotu Geliştirildi

California San Diego Üniversitesi’ndeki mühendisler, özel ekipman gerektirmeyen yeni bir yöntem geliştirdi ve yumuşak, esnek, 3D yazıcılarda yazdırılmış robotlar oluşturuyor ve sadece birkaç dakika içinde çalışıyor.

Flekso İskeletler Nasıl Tasarlandı?

UC San Diego araştırmacıları, sert bir robot gövdesine yumuşak malzemelerin nasıl ekleneceğini bulmak yerine, yumuşak bir gövdeyle başladı ve temel bileşenlere sert özellikler ekledi. Yapılar hem yumuşak hem de sert parçalara sahip böcek dış iskeletlerinden ilham aldı – araştırmacılar yaratımlarına “flekso iskeletler” adını verdiler.

Yeni yöntem, daha önce ihtiyaç duyulan süreden az ve küçük maliyetli robotlar için yumuşak bileşenlerin oluşturulmasına izin veriyor.

UC San Diego’daki Jacobs Mühendislik Fakültesi’nde makine mühendisliği profesörü ve gazetenin kıdemli yazarı Nick Gravish, “Bu flekso iskeletlerin yeni bir yumuşak, biyo-ilham robot sınıfının yaratılmasına yol açacağını umuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar için yumuşak robotların üretilmesini kolaylaştırmak istiyoruz.”dedi.”

Flekso-İskelet Yöntemi Lego Benzeri Kütüphane Oluşturabilir

Yeni yöntem, küçük manuel montajla büyük flekso-iskelet robotları grupları oluşturmayı ve ayrıca robot parçalarının kolayca değiştirilebilmesi için Lego benzeri bileşenlerin bir kütüphanesini oluşturmayı sağlayabilir.

Flekso İskeletler Nasıl Üretilir?

Flekso-iskeletler, esnek bir taban görevi gören ince bir tabaka üzerine sert bir malzemeyi 3D baskı ile basarak yapılıyor. Belirli alanlarda sertliği artıran çeşitli özellikler ile basılmış – yine hareket ve destek için yumuşaklığı ve sertliği birleştiren böcek dış iskeletlerinden esinlenilmiştir.

Bir flexoskeleton bileşeninin yazdırılması ortalama 10 dakika sürüyor ve maliyeti 1 $ ‘dan az. Flekso-iskelet baskı, piyasada bulunan çoğu düşük maliyetli yazıcıda yapılabilir. Bütün bir robotun basılması ve montajı 2 saatten az sürüyor.

Related posts

”Cyborg”ların çağı geliyor

Fatih Akgün

Robotik alanda yeni gelişme! İşte Yumuşak Robotlar..

Fatih Akgün

Boston Dynamics Kuş Robotlarıyla Lojistik Sektörüne Giriyor

Fatih Akgün

Yorum Yap