Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Fomalhaut b olarak adlandırılan bir ötegezegen, ortadan kayboldu

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayımlanan yeni bir araştırmaya göre 2000’lerin ortasında NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından keşfedilen ve Fomalhaut b olarak adlandırılan bir ötegezegen, ortadan kayboldu.
Ancak gökbilimciler şimdi, aslında bu cismin kozmik bir çarpışmanın ardından kalan bir toz bulutu olduğunu düşünüyorlar.
Astronomers discover 'planet that never was'

Yeni bulgular, Fomalhaut b olarak bilinen ötegezegenin aslında hiç var olmadığına işaret ediyor

Makalenin başyazarlığını üstlenen Arizona Üniversitesi Steward Gözlemevi’nden gökbilimci Andras Gaspar, “Bu çarpışmalar son derece nadirdir. Dolayısıyla bu kozmik olaylardan birini keşfetmemiz son derece önemli. Hubble Uzay Teleskobu, doğru zamanda doğru yerde olduğu için şanslıyız” ifadelerini kullandı.

Steward Rasathanesi Astronomi Profesörü George Rieke ise “Fomalhaut yıldız sistemi, dış gezegenlerin ve yıldız sistemlerinin nasıl evrimleştiğine dair fikirlerimiz için mükemmel bir test laboratuvarıdır. Diğer sistemlerde bu tür çarpışmalara dair kanıtımız var, ancak bu büyüklükte bir çarpışmaya Güneş sistemimizde rastlamamıştık. Keşif, gezegenlerin birbirlerini nasıl yok ettiklerine ışık tutabilir” dedi.

Yeni keşif, gezegenlerin birbirlerini nasıl yok ettiklerine ışık tutabilir

Gökbilimciler, ilk başta ötegezegen olarak etiketlenen Fomalhaut b’nin yaydığı sıcaklığın kızılötesinde görülmemesi nedeniyse şüpheye düşüldüğünü söylüyor. .

Related posts

Crew Dragon Kapsülünün Kaza Yapma İhtimali Acaba Var Mı?

Fatih Akgün

Mars’ta yaşama imkanı olabilir mi?

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

NASA, Dünya’ya Yaklaşan Asteroidlere Uzay Aracıyla Çarparak Yön Verecek

Fatih Akgün

Yorum Yap