Teknolojix Haber
MOBİL

Fransa’dan Apple’a 1,1 Milyar Euroluk Rekor Para Cezası!

Fransa, ABD merkezli teknoloji devi Apple’a rekor bir ceza kesti. Rekabete aykırı hamleleri nedeniyle Apple’a 1,1 milyar euro ceza verildi.

Fransa, ABD’li teknoloji devi Apple’a ülkedeki bağımsız satıcıları engelleyen tedarikçi firmalarla yaptığı ‘rekabet kurallarına uymayan’ anlaşmalar yüzünden para ceza kesti. Rekor olarak görülen bu ceza 1,1 milyar euro olarak belirtildi.

Apple ile söz konusu anlaşmaları yapan iki büyük toptan satış şirketi de cezalardan kaçamadı. Tech Date ve Ingram’a ‘indirimlerin önüne geçilmesine aracı oldukları’ için sırasıyla 76,1 milyon ve 63 milyon euro para cezası kesildi.

Fransa’dan Apple’a Şok!

Bu dava iPhone’lar hariç diğer Apple ürünleri üzerinden görüldü. ABD merkezli firmadan cezalarla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Söz konusu dava, 2012 yılında Apple ürünlerini pazarlayan şirket olan eBizcuss firmasının yaptığı şikâyet üzerine gündeme gelmişti.

Fransız yetkili Isabella de Silva, konuyla alakalı “Apple, bu iki toptancıyla iş birliği yaparak birbirleri arasında rekabet etmemek ve perakendeciler arasındaki rekabeti artırmamak konusunda anlaştı. Bu sayede şirketler, ülkedeki Apple ürünlerinin toptan satışı konusunda kendi aralarında güvenli bir ortam oluşturdu” açıklamasını yaptı.

2015’te hangi cezalar verilmişti?

Fransa Rekabet Kurumu, 2015 yılında Fransız menşeli uluslararası GSM operatörü Orange SA’ya rekabet kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle 750 milyon euro para cezası kesmişti. Kurum, ABD merkezli Google’a da Google Ads reklamlarında bazı firmalara yönelik rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle 150 milyon euro ceza vermişti.

Öte yandan bu kurum, bu yılın başlarında Apple’ın müşterilere iOS’un bazı sürümlerini güncellemenin iPhone’ları yavaşlatacağı konusunda uyarıda bulunmadığı için şirkete 25 milyon euro para cezası kesti.

Fransa Rekabet Kurumu, ayrıca Google’ın piyasadaki baskın konumunu kötüye kullandığını bildirerek, ABD’li şirkete kesilen ilk cezayla birlikte kendisinden ‘Google Ads reklam platformunun çalışma koşulları ve reklam verenlerin hesaplarını askıya alma prosedürleri’ hakkında daha açıklayıcı bilgilendirme istemişti.

 

Related posts

Galaxy M11: Uygun Fiyatlı Telefon

Fatih Akgün

iPhone Cihazlarda Çıkarılabilir Pil Olmamasının 3 Sebebi

Fatih Akgün

Teknoloji Sektöründe Huawei Artık Samsung’a Bağımlı Olmaktan Kurtulacak…

Meryem ACAR

Yorum Yap