Teknolojix Haber
YAŞAM

Frida Kahlo Müzesi, 24 Saatliğine Online Gezebilirsiniz

20. yüzyılın en meşhur kadın sanatçısı olan Frida Kahlo’nun evi  müze haline getirilmişti. Frida Kahlo Müzesi, koronavirüs salgını döneminde ziyaret etmek isteyenler için 24 saatliğine sanal gezintilere açıldı.

kahlo

Frida Kahlo, dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip. Bu gizemli ve tutkulu kadına adanmış olan bir de müze bulunuyor. Frida Kahlo Müzesi, gerçek adıyla La Casa Azul adlı müze sanatçının bir dönem yaşadığı eviydi.

Frida Kahlo aslen büyük bir ressamdı. 1925’te geçirdiği kazanın ardından omurgası ve bacakları ağır hasar gören sanatçı, rahatsızlığının da etkisiyle genellikle kendi portreleri üzerinde çalıştı. Yatağının başındaki aynadan yansıyan görüntüleri, Frida’nın tualinde ölümsüz birer esere dönüşüyordu. 1928 yılında ise yüzyılın en fırtınalı ve tutkulu aşklarından birini yaşayacağı Diego Rivera ile karşılaşmıştı. Diego Rivera ise Frida’nın “Kadın vücudu ve dişiliği ile ilgili tüm tabuları yıktığını” söylüyordu.

kahlo müzesi

Sanatseverlerin Meksika’da uğrak noktalarından biri, bu fırtınalı ve yaratıcı aşka ev sahipliği de yapmış olan La Casa Azul oldu. Mavi Ev anlamına gelen bu ev, ismine yakışır bir müze haline getirilirken Kahlo’nun eserleri ile süslendi. Ev şimdi 24 saatliğine internetten gezintiye açıldı.

Müze, 360 derece sanal turla gezintiye açıldı. Müzede 22 bin belge, 6500 fotoğraf, çok sayıda dergi, yayın, kitap bulunuyor. Tabii pek çok çizim ve tablo da müzede ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Ayrıca Frida Kahlo’ya ait oyuncaklar, kıyafetler, eşyalar da müzede sergileniyor.

Related posts

Son Dakika! Bakan Koca’dan 40 şehir Açıklaması…

Meryem ACAR

Son Dakika!!Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri, Çinli Bilim İnsanları ile Görüştü!!

Fatih Akgün

İtalyan Belediye Başkanı! Tüm Uyarılara Rağmen Evlerinde Durmayan İnsanlara İsyan Etti…

Meryem ACAR

Yorum Yap