Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Galaksimizde başıboş gezen ‘serseri gezegen’ tespit edildi

Galaksimizde herhangi bir güneşe bağlı olmadan dolaşan “serseri” bir gezegen bulundu.

“Serbestçe dolaşan” dünya, bizim Dünyamızdan biraz daha küçük. Bu da onu şimdiye kadar bulunan en küçük gezegen yapıyor.

Fakat bu, Samanyolu’ndaki bu tarz birçok serseri gezegenden biri olabilir ve bilim insanları, söz konusu gezegenlerin sayısının, yıldızlardan daha fazla olabileceğini öne sürüyor.

Bu gezegenleri geleneksel teknikler kullanarak görmek imkansız çünkü doğaları gereği bir güneşin etrafında dönmezler. Bu yüzden yıldızların önünden geçerken neden oldukları kararma tarafından fark edilemez ve hiç radyasyon yaymazlar.

Bunun yerine bilim insanları, daha uzak yıldızların ışığını bükerek kendisini gösteren gezegeni tespit edebilmek için “kütleçekimsel mikromercekleme” diye bilinen astronomi fenomeninden faydalandı.

Bu çalışma, devasa nesnenin varlığını ortaya çıkarmak için arka plandaki bir “kaynak” yıldızdan gelen ışığı parlatan devasa bir büyüteç gibi bir etkiyle sonuçlandı.

ÇOK ENDER RASTLANAN BİR DURUM

Kütleçekimsel mikromercekleme, ancak gökbilimcinin teleskopu, gözlemlenen nesne ve kaynak yıldızla neredeyse mükemmel bir hizadaysa mümkün oluyor.

Bu çok ender rastlanan bir durum çünkü gökbilimciler sadece bir yıldıza baksa, böyle bir tekniği kullanarak, o yıldızı görmek için her milyon yılda sadece tek bir şansları olurdu.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden post-doktora araştırmacısı ve aynı zamanda Astrophysical Journal Letters’da yayımlanan araştırmanın baş yazarlarından olan Przemek Mroz “Mikromerceklemeyi gözlemleme şansı son derece düşük çünkü üç nesne (kaynak, mercek ve gözlemci) neredeyse mükemmel şekilde hizalanmak zorunda” dedi.

ŞİMDİYE KADAR BULUNAN EN KÜÇÜK SERSERİ GEZEGEN

Araştırmacılar, Samanyolu’nun merkezindeki galaktik şişkinliğin, mikromercekleme araştırmalarından toplanan verilerini inceledi.

Bu bilgileri toplamak için Şili’deki Las Campanas Gözlemevi’nde bulunan 1,3 metrelik Varşova Teleskobu’nu kullandılar.

Araştırmacılar, yeni tespit edilen gezegenin şimdiye kadar bulunan en küçük serseri dünya olduğunu söyledi. Modeller, gezegenin kütlesinin, Dünya ile Mars arasında bir yerde olabileceğini gösterdi.

Varşova Üniversitesi Astronomi Gözlemevi’nden çalışmanın eş yazarı Radoslaw Poleski şunları söyledi:

‘Bu olayı ilk kez tespit ettiğimizde son derece küçük bir nesneden kaynaklanması gerektiği açıktı.
Gezegenin yaklaşık 8 astronomik birim içinde bir yıldıza sahip olması ihtimalini eleyebiliriz.’

GÜNEŞİN GEÇMİŞİ HAKKINDA BİLGİ SUNULABİLİR

Gökbilimciler serbestçe dolaşan gezegenlerin, yıldızların etrafında dönen yoğun gaz ve toz disklerinde oluşabileceğine ve başka sistemlerle kütleçekimsel etkileşimlere girmeleri sonucu ana gezegen sistemlerinden çıkarıldıklarına inanıyor.

Bu nesneleri incelemenin, Güneş sistemi gibi gezegen sistemlerinin çalkantılı geçmişi hakkında gökbilimcilere daha fazla bilgi sunabileceğini söylüyor.

Bulguları açıklayan makale, “A Terrestrial-Mass Rogue Planet Candidate Detected in the Shortest-Timescale Microlensing Event” (En Kısa Zaman Ölçekli Mikromercekleme Olayında Tespit Edilen Karasal-Kütleli Serseri Gezegen Adayı) başlığıyla bugün Astrophysical Journal Letters’ta yayımlandı.

Related posts

KAI Bombaları tespit ve imha aracı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

NASA’nın Düzenlediği “Space App Challenge” İçin Başvurular Başladı !!!

M. Büşra Kaya

Yerli özgün tabancamız “Mete” nin üretimi 200 bini geçti.

Fatih Akgün

Yorum Yap