Teknolojix Haber
OYUN YAZILIM

Gaming Dünyasının merkezine bir bakış – Unreal Engine Nedir?

oyun motoru unreal engine

Unreal Engine, Epic Games tarafından geliştirilen, dünya genelinde popüler ve geliştiricilerin yaygın olarak kullandığı bir oyun motorudur. (İngilizce “engine” motor anlamına gelir; oyun yapımı için geliştirilmiş bir programa “oyun motoru” denir).

epic games
Epic games

Epic Games’in kendi çoklu oyunculu oyunu olan Fortnite gibi birçok modern AAA oyununda veya Psyonix’in ‘Rocket League’ gibi diğer hit oyunlarda ve piyasada diğer büyük stüdyolarda geliştirilen oyunlarda kullanılır. (AAA oyunu, orta büyüklükteki veya büyük bir yayıncı tarafından üretilen ve dağıtılan video oyunları için kullanılan ve genellikle daha yüksek geliştirme ve pazarlama bütçelerine sahip olan gayriresmî bir sınıflandırmadır).

Unreal engine
Fortnite

PC’den PS4’e, Xbox One ‘dan, Nintendo Switch’e kadar bir çok konsol ve yapıda oyun geliştirme imkanı sağlar. Bu platformlara IOS ve Android uygulama ve oyunları da dahildir. Unreal motorunun farklı platformlar arasında çalışma esnekliği, piyasada çokça kullanılmasının bir sebebidir. Daha deneyimli programcılar, C++ dilini oyun motorunda, kendi komut dosyalarını oluşturmak için kullanabilirler. Kodlamanız zayıf bile olsa oyun ve uygulamalarda etkileşimler yaratmak için, nesnelerinize ekleyebileceğiniz, önceden kodlanmış kod blokları olan çok güçlü Blueprint ara yüzünü de kullanabilirsiniz. (Blueprint (BP) Unreal Engine 4 programının görsel programlama alanıdır, programlama mantığı ile aynı şekilde çalışmaktadır; oyuncu kontrolleri, sağlık sistemi, silahlar, kapılar ve aklınıza gelebilecek her türlü oyunu oluşturan elementler BP üstünden yapılmaktadır).

Bu sistem VR oyunları içinde kullanılabilir bir altyapı sunarak, sahnelerdeki etkileşimleri kolayca yaratmanıza olanak sağlar. Ayrıca, karmaşık sahneleri hızlı bir şekilde yapmanızı sağlayan, sanatçılar için güçlü malzeme ve animasyon araçlarına sahiptir. Program ile 2 boyutlu ve 3 boyutlu oyunlar geliştirebileceğiniz gibi, yaptığınız bu oyunların render alırken dilerseniz mobil platformlara, dilerseniz de PC platformuna yönelik çıktı almanız mümkün. Oyun motorları gelişimlerini 3D görselleştirme üzerinde kullanarak, bu sektörde de kendilerine bir yer kapma peşindeler.

Tarihçesini merak edenler için biraz da ona değinelim:

Epic Games tarafından ilk olarak 1998 yılında yayınlanan Unreal isimli birinci şahıs nişancı oyununda kullanılan oyun motorudur. Unreal 1’in ilk oyununa aşağıdaki videodan bakabilirsiniz:

1998’de ‘Unreal’ (oyun) piyasaya ilk sürüldüğünde, çok oyunculu sistem deki sorunlar çözülmemişti. Bir yıllık çalışma sonunda, 1999’da tamamen yeni bir oyun olan ‘Unreal Tournament’ ortaya çıktı (multiplayer – çok oyunculu oyun). Unreal Engine günümüze bu şekilde gelişerek ve güçlenerek yeni sürümleri ile gelmiştir; 2002’de Unreal Engine 2, 2006’da Unreal Engine 3 çıkmıştır. İlk zamanlar sadece konsol ve pc oyun üreten firmalara daha sonra 2014’te Unreal Engine 4 versiyonu ile son kullanıcıya yani bizlere sunulmuştur. Eylül 2017’ye kadar, 100 kadar farklı oyuncunun tek bir oyunda birbirine bağlanmasına ve oynamasına izin veren değişiklikler yapılmıştır.

Unreal Engine Sürümleri:
  • Unreal Engine 1: 1996 yılında lisans sahiplerine sunulmuştur. C++, UnrealScript ve Assembly ile yazılmış, Microsoft Windows, Linux, Mac OS, Mac OS X, Dreamcast, PlayStation 2 platformlarına destek vermiştir. İlk çıkışını 1998 yılında Unreal ile gerçekleştirmiştir. İlk sürüm motor tarama, çarpışma algılama, YZ, görüş kabiliyeti, ağ işlemleri, betik desteği ve dosya sistemi yönetimini bir araya getirdi. Unreal Engine 1 gelişmiş bir yazılım pikselleştirici ve özellikle 3dfx kartlar için geliştirilmiş Glide uygulama programlama arayüzü kullanan ve daha sonra OpenGL ve Direct3D için de güncellenen bir donanımsal hızlandırıcılı tarama yolu sunuyordu. Motorun büyük bir kısmı UnrealScript denilen özel bir betik dili ile gerçekleştirilmiştir. En büyük rakibi Quake II ile karşılaştırıldığında ağ performansı çok kötü olmuştur. Epic, bu motoru hem Unreal hem de Unreal Tournament için kullanmıştır. Unreal Tournament’ın yayınlanmasıyla ağ performansında ve Direct3D ile OpenGL desteğinde önemli adımlar atılmıştır. Motor, modüler motor mimarisi ve Tactical Ops gibi gibi köklü dönüşümleri de içeren özelleştirmeler yapmayı kolaylaştıran bir betik dili sunması dolayısıyla çok popüler olmuştur.
  • Unreal Engine 2: Lisans sahiplerine Ocak 2001’de sunulmuştur. C++ ve UnrealScript ile yazılmış; Microsoft Windows, Linux, Mac OS X, Xbox, PlayStation 2 ve GameCube platformlarına destek vermiştir. İlk çıkışını 2002’de America’s Army ile gerçekleştirmiştir. Motorun bu neslinde çekirdek kodları ve tarama motoru tamamen yeniden yazılmıştır. Buna ek olarak ilk olarak motorun önceki nesli ile gelmiş olan UnrealEd 2’yu ve kısa bir süre sonra da Karma fizik yazılım geliştirme kiti ile birlikte gelen UnrealEd 3’yi sundu. Bu fizik motoru Unreal Tournament 2003 ve Unreal Championship’te ragdoll fizikleri için kullanılmıştır. UE2 orijinal sürümü için çıkan UE2.5 güncellemesi tarama performansını geliştirmiş ve motora araç fiziği eklemiştir. Ayrıca UnrealEd için bir parçacık sistemi düzenleyici ve Unreal Tournament 2004 için 64 bit desteği sunulmuştur.
  • Unreal Engine 3: 2004’te duyuruldu. Güncellenmesi 18 ay sürdü ve 2006’da piyasa sunuldu. UE3 ile 7 Kasım 2006’da çıkarılan ilk oyunlar Xbox 360 için Gears of War ve Windows için RoboBlitz idi. Başlangıçta sadece Windows, Play Station 3, Xbox 360’ı desteklerken, 2010’da İOS ve Android, 2011’de Adobe Flash Player 11 de eklendi. 2009 Kasım’ında UE3 ‘ün Unreal Development Kit (UDK) adlı ücretsiz bir versiyonu halka açıldı.     
  • Unreal Engine 4: Şu anda ki sürümüdür. 2014’te piyasa sürülmüş ve tamen ücretsiz olmuştur* (*kullanmak için önceden bir ücret alınmaz. Bunun yerine para kazanmak için her oyun kazancının % 5’i talep edilir). Microsoft Windows, Xbox One, Windows RT için DirectX; OS X, Linux, PlayStation 4, iOS, Android için OpenGL ve internet tarayıcılar için JavaScript/WebGL kullanır. Unreal Engine 4’ün tavsiye edilen sistem gereksinimleri oldukça mütevazı. Elbette daha iyi sistemlerle daha zorlu işlerin altından da kalkabilirsiniz. Yine de aşağıdaki minimum sistem özelliklerine günümüzde birçok bilgisayar sahip olduğu için bu programın da kullanıcı sayısı gün geçtikçe yükseliyor: Program Directx 11 ya da Directx 12 sürümlerini destekleyen bir grafik kartına ihtiyaç duymakta ve 8 GB RAM ile verimli bir şekilde çalışabilmekte. Ayrıca 64 Bit bir Windows 10 ve dört çekirdekli, 2.5 GHz hızla çalışabilen bir işlemci istemekte. Ancak özellikle render hızı açısından mimari görselleştirme vb alanlarda kullananlariçin yüksek doanımlı bilgidasayar gerekmektedir.
  • Unreal Engine 5: 13 Mayıs 2020’de Epic Games, Unreal Engine oyun motorunun yeni sürümünü PlayStation 5 üzerinde çalışan bir demo ile tanıttı (izlemek için tıklayın – video 9 dakika):

    Unreal Engine 5 ismiyle çıkacak yeni sürüm oldukça heyecan yarattı, ancak yeni sürümle çok gerçekçi grafiklere sahip bir oyun oluşturulduğundan bu oyunun boyutu sorun olabilir endişesi de var. Bu sorunun henüz nasıl aşılacağı bilinmese de, öyle görünüyor ki Unreal Engine 5 yeni nesil oyunculuğa damgasını vuracak. Unreal Engine 5 ‘in 2021 de çıkması bekleniyor.

Oyun endüstrisindeki uzun geçmişi nedeniyle, büyük bir takipçi kitlesi ve bir çok üçüncü taraf öğreticileri ve forumları da vardır. C++ ile yazılmış kodu sayesinde yüksek derecede taşınabilirliğe sahiptir ve günümüzde birçok oyun geliştirici tarafından kullanılan bir araç haline gelmiştir. Unreal Engine’in en büyük avantajı , kullanımı tamamen ücretsiz olmasıdır. İster bir hobi oyun geliştiricisi olun isterse AAA stüdyosu olun, Unreal Engine kullanmak için önceden bir ücret alınmaz. Bunun yerine para kazanmak için her oyun kazancının % 5’i talep edilir. Epic Games’in paylaştığı son bilgilere göre Unreal Engine ile geliştirilen oyunlardan 1 milyon dolar gelir elde edilene kadar herhangi bir telif talep edilmeyecek. Kısacası Unreal Engine oyun motoru ile oyun geliştiren bir firma veya geliştiriciyseniz oyununuzdan 1 milyon dolar gelir elde edene kadar herhangi bir şekilde telif hakkı ücreti ödemeniz gerekmeyecek.

gamer

Related posts

Ücretsiz 4 Mükemmel Blizzard Oyunu…

Meryem ACAR

Ubisoft’un Beklenen Oyunu Far Cry 6, Kuzey Amerika’da Geçmeyecek!

Fatih Akgün

Oyun Sevenlere Müjde :27 Oyun Ücretsiz Oldu

Fatih Akgün

2 Yorumlar

Rıdvan 22 Kasım 2020 at 2:23 pm

Bence 2020 yılının en başarılı oyun motoru , en popüler ve yaygın olarak kullanılması da bunu gösteriyor zaten. 1997 yılında kurulmuş ve aradan geçen 23 sene sonunda her yıl başarı yakalamış en az 2-3 oyun bu motoru kullanıyor.

Cevaplayın
ahilez 22 Kasım 2020 at 9:10 pm

elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım