Teknolojix Haber
MOBİL OYUN

Çinli oyun şirketleri “Osmanlı stratejisiyle” başarı kazanmayı hedefliyor

Çinli oyun şirketleri “Osmanlı stratejisiyle” başarı kazanmayı hedefliyor

Gaming in Turkey şirketinin Kurucusu Ozan Aydemir önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan araştırmalarda Çinli oyun şirketleri yeni strateji geliştirdiği sonucuna varıldı. Çinli şirketler oyunlarında Osmanlı tarihini kültürünü barındırarak insanların ilgisini çekmeyi başardı Özellikle de ‘Great Ottoman’ ve ‘Fetih’ oyunlarından da anlaşılacağı gibi Osmanlı kültürü ile devam etmeye kararlı görünüyor.

Gaming in Turkey Kurucusu Ozan Aydemir  “Özellikle Çindeki oyun yapımcıları, ‘Great Ottoman’, ‘Fetih’ gibi strateji oyunları çıkarmakta.” dedi Ozan Aydemir, Gaming in Turkey’in hazırlamış olduğu 2018-2019 oyun sektörü raporuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de oyun sektörünün geçen yılın ki verilerine göre 830 milyon dolarlık büyük bir hacme sahip olduğuna dikkati çeken Ozan Aydemir, “Türk lirası bazında 2018’e göre bu hacimde ciddi artış sağladık ve bu hacmin çoğu mobil oyunlar aracılığıyla sağlandı. Masaüstü bilgisayar oyunlarının sayısı düşüş göstermekte. Dünya genelinde mobil oyunlara doğru bir kayma var.” şeklinde konuştu.

“Aksiyon oyunları yoğun ilgi görüyor” Mobil oyunlara bakılırsa, dünyadaki etkinliğini Türkiye’de de sürdüren PUBG Mobile oyununun, son 2 senedir Türkiye’yi domine ettiğine işaret eden Aydemir, şunları kaydetti:

“PUBG, geçen sene yaklaşık 15 milyon civarında indirildi ve sadece ülkemizde yaptığı ciro bile 20 milyon doların üzerine çıktı. En çok indirilenler listesinde ikinci sırada. Listede son 3 ayda yayınlanmış olmasına  rağmen, 9,5 milyon indirmeyle Call of Duty Mobile da yer aldı. Türkiye’de en çok aksiyon oyunları seviliyor. Bunun yanında, kelime bulma, puzzle ve strateji oyunları yoğun ilgi görüyor. Bu tarz oyunlar dinlendirici, zamana karşı yarış istemeyen rahat oyunlar olduğu için çok fazla tercih edilenler arasında. En çok oyun oynanan zaman dilimi ise eve geldikten sonraki boş vakitler oluyor.”

” Mobil oyun oynamada ilk sırada yer alan Türkiye”

Aydemir, küresel bir araştırmaya göre, cep telefonlarında oyun oynamayı tercih edenler listesinde Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını bilerterek, “%55 gibi büyük bir oran ile oyunların çıkış ülkesi olan Güney Kore’den bile daha fazla cep telefonunda oyun oynuyoruz. Günde 1 kere bile oyun oynayanlarda da ciddi bir oranla bir numarayız. 2.sırada ise Hindistan var. Popülasyon farkını da düşünürsek bizim rakamlarımız oldukça ciddi.” dedi.

Türkiye’de geçen sene e-spor takımlarının sayısında ciddi artışlar meydana geldiğini tekrarlayan Aydemir, sözlerini şöyle devam ett:

“Türkiye E-Spor Federasyonu’nun verilerine göre, 85’in üzerinde e-spor takımı ve 1500’den fazla lisanslı e-spor oyuncusu var. Ayrıca, oyunla ilgili birçok üniversite ve kurumlarda da akademik programların artması önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor. Oyun yazılım, pazarlama, e-sporla ilgili lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitimler mevcut. Gençler bu sayede bilinçli bir şekilde sektöre hazırlanmış oluyorlar. Oyun artık arz ve talebi olan bir sektöre dönüştüğü için, eğitim kurumları, şirketler başta olmak üzere herkes bu alanda çalışmalar yapmaya başladı. Telekom, tekstil, ödeme firmaları oyun sektörüne çok ciddi yatırımlar yapıyor.”

Related posts

Gelişen Teknoloji, Çöplerinizi Akıllı Çöp Kutuları Atacak!

Meryem ACAR

”Ghost Of Tsushima” İçin Nihayet Çıkış Tarihi Belli Oldu.

Sevda AYDIN

Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered Yarın Yayınlanabilir

BÜŞRA ÇANKAROĞLU

Yorum Yap