Teknolojix Haber
DONANIM OYUN YAPAY ZEKA

GeForce RTX 30 Serisi Ekran Kartları: Mükemmel Oyun Deneyimi

GeForce RTX 30 Serisi Ekran Kartları: Mükemmel Oyun Deneyimi

NVIDIA’nın 2. nesil RTX mimarisi Ampere tarafından güçlendirilen GeForce RTX 30 Serisi ekran kartları daha hızlı 2. nesil ışın izleme çekirdeklerine, daha hızlı 3. nesil tensör çekirdeklerine ve duraksız işlem özellikli çoklu işlemcilere sahiptir. Tüm bunlar bir araya gelince hem oyuncular hem de içerik oluşturucuları için göz alıcı görseller, daha yüksek kare hızları ve yapay zeka hızlandırması sağlıyor.

GeForce RTX 30 Serisi GPU’lar pek çok ilke de imza atıyor: Bu GPU’lar, 24 GB’a kadar çıkabilen yeni ve inanılmaz hızlı GDDR6X VRAM’e sahip ilk oyun sınıfı ekran kartları, 4K yüksek yenileme hızı ve 8K çözünürlükte oyun için HDMI 2.1 içeren ilk GPU’lar ve çok daha az bant genişliği kullanarak yüksek çözünürlüklü yayınları izlemenize olanak veren AV1 codec desteğine sahip ilk GPU’lardır. Bunun yanında Founders Edition kartlarımız ise yenilikçi çift eksenli akış tasarımlı soğutma çözümlerine sahip ilk kartlardır.

GeForce RTX 30 Serisi Founders Edition Ekran Kartları

Founders Edition GeForce ekran kartlarımız PC’nizi muhteşem bir şölene dönüştürecek olan kusursuz soğutma teknolojisine ve göz alıcı tasarımlara sahiptir. Yeni GeForce RTX 30 Serimizde biri sol önde, diğeri sağ arkada olmak üzere karttan hava geçişine (GeForce RTX 3070 akış tasarımı biraz farklıdır, fanların her ikisi de kartın üstüne monte edilmiştir) yardımcı olan iki fana sahip, yenilikçi çift eksenli akış tasarımlı soğutma çözümleri tasarladık.

Isı, bileşenlerden hibrit buhar bölmelerine çekildikçe, kartın tamamı ve devasa alüminyum kanatçık grubu boyunca verimli bir şekilde dağıtılır. Soldaki fan, kanatçık grubu tarafından ısıtılan havayı ekstra geniş GPU havalandırma payından dışarı iterken, sağdaki fan havayı üst kasa egzozundan dışarı atar.

Normalde, GPU devre kartları (PCB’ler) ekran kartıyla aynı uzunluktadır. Kartın arkasına tam boyutlu bir fan eklemek için yaratıcı olmamız gerekiyordu! Bu amaçla mühendislerimiz çok daha küçük bir PCB tasarlayıp NVLink ve güç bağlayıcılarını küçülttü ama aynı zamanda, daha yüksek güç aktarımı için 18 fazlı bir fan sığdırmayı başardı. Merak etmeyin, Founders Edition kartların kullanıcıların mevcut güç kaynaklarıyla çalışmasına olanak veren bir adaptör ekledik.

Diğerlerinin yanı sıra bu değişiklikler, büyük bir fan boyutundaki bir parçayı PCB’den kesmemize olanak verdi ve böylece çift eksenli akış tasarımlı soğutma çözümüne hava geçişi için bir alan yaratmış olduk.

Related posts

Samsung Galaxy Note 20 İşlemcisi ‘Exynos 992’ Özellikleri Belli Olmaya Başladı!!

Fatih Akgün

Tesla Keendi Kendine Sürüş Özelliğini Geri Çekiyor

Hakan Kırdar

Avrupa ve Ortadoğu’nun En Büyük E-spor Merkezi İstanbul’da Açıldı

Fatih Akgün

Yorum Yap