Teknolojix Haber
ROBOTLAR YAŞAM

Geleceğin iş modelinde insanlar ve robotlar bir arada çalışacak

Dijital dönüşüm, yapay zeka ve otomasyon alanında yaşanan gelişmeler, robotların iş hayatında insanların yerini alıp alamayacağı tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Yaşanan gelişmelerin insan-robot etkileşimli birs istihdam modeli yaratacağını söyleyen Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Robotlar sürekli tekrar eden, riskli ve zorlu işleri yaparken insanlar da daha yaratıcı işlerle uğraşmaya başlayacak. Böylece insanlarla robotlar uyum içinde çalışacak” dedi.

Robot teknolojisinde yaşanan hızlı gelişmeler günlük yaşamdan iş yapış şekillerine kadar pek çok alanı yeniden şekillendirirken bu durum bir soruyu da beraberinde getiriyor: Robotlar iş hayatında insanların yerini alacak mı? McKinsey’in “Dijital Çağda Türkiye’nin Yetenek Dönüşümü” araştırması, 2030 yılına kadar bunun pek mümkün olmadığını ortaya koyuyor. Buna göre, Türkiye’de yapılan mesleklerin yalnızca yüzde 2’sinde tamamen otomasyon mümkün. Her 10 meslekten 6’sında ise yüzde 30 oranında otomatize edilebilir aktivite bulunuyor.

“İnsan-robot etkileşimli bir istihdam modeli hayata geçecek”

Dünyanın bir numaralı kolaboratif robot üreticisi Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, otomasyon ve robot teknolojisindeki gelişmelerin istihdama etkilerini değerlendirdi. Gök, “Robotların iş hayatında insanların yerini alıp almayacağı tartışmaları devam ederken araştırmalar bu teknolojinin istihdamı olumlu yönde etkileyeceğini ortaya koyuyor. Robotlar insanların işlerini tamamen almayacak, bunun yerine insan-robot etkileşimli bir istihdam modeli yaratılacak. Kısacası insanlar ve robotlar iş birliği yapacak ve tam bir uyum içerisinde çalışacak” dedi.

“Cobot’lar insanları üretimin merkezine alıyor”

Universal Robots’un insan-robot iş birliğine dayalı (kolaboratif) robotları olan cobot’un bu vizyon ile geliştirildiğine dikkat çeken Kandan Özgür Gök, “Teknolojik ilerlemeler bir insanın üretim sürecinde ortaya koyduğu katma değerin ve zanaatkarlığın yerini alamıyor. Ancak diğer yandan, üretim proseslerinde sürekli tekrar eden, manuel yapılan, zorlu ya da riskli işlerde robot kullanmak hem iş güvenliği sağlıyor hem de kaliteyi artırıyor. İşte bu nedenle robotlarla insanların bir arada çalışması daha verimli bir yapı kurmaya olanak tanıyor. Universal Robots’un insanlarla beraber veya uzaktan kontrol edilebilir bir şekilde çalışan cobot’ları şimdiden geleceğin iş modelini sunuyor. Cobot’lar insanları işinden etmiyor, tam tersine çalışanların üretimin tam merkezinde yer almasını sağlıyor. Zorlu, riskli ve rutin işleri cobot’lar yaparken insanlar da daha yaratıcı süreçlerle ilgilenmeye fırsat buluyor” açıklamasında bulundu.

Related posts

Netflix, İnterneti Rahatlatmak İçin Türkiye’deki Trafiğini Yüzde 25 Azaltacak

Fatih Akgün

En İyi Vahşi Yaşam Fotoğrafları Açıklandı

Nihal Sanlı

HES Kodu Olmadan Bilet Satışı Genelgeyle Yasaklandı!

Nihal Sanlı

Yorum Yap