Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) YAPAY ZEKA

Gerçek kalemle El Yazınızı Birebir Taklit Eden Robotlar

Gerçek kalemle El Yazınızı Birebir Taklit Eden Robotlar

Gerçek kalemle El Yazınızı Birebir Taklit Eden Robotlar

Geçtiğimiz senenin başında yayınlanan Çin’de bir öğrencinin ev ödevini yapması için robot satın alarak ev ödevini yazdırması; haberi sayesinde tanışmış olduğum ama aslen 2015 yılında bir kaligrafi sanatçısının “el yazısı robotu” olarak geliştirdiği bir araç ilgimi çekti. Artık gerçek kalemle el yazınızı birebir taklit eden robotlara rastlamak mümkün. Biraz araştırdım onun üzerine birçok farklı versiyonu üretilmiş.

Bunlardan biri Axidraw:

Gerçek kalemle El Yazınızı Birebir Taklit Eden Robotlar

En yakın ve ulaşması kolay olan, piyasada hali hazırda bulunan Evil Mad Scientist Laboratories firmasının geliştirdiği marka “Axidraw” ; diğer yazıcılardan çok farklı bir teknoloji kullanıyor. Kalem kullandığından robotun kartuş derdi yok.

Kurulumu kolay ve az yer kaplayan bu robotun yazı yazabilmesi için; kâğıda yazılan metnin resminin,
robotun bağlı olduğu bilgisayar programına yüklenmesi gerekiyor . Yazmak için daha sonra robota komut vermek yetiyor.
Böylece el yazısı ile kaleme alınan metinleri birebir taklit eden robot;
aynı zamanda kişilerin hangi harfi nasıl yazdığını da sisteme kaydederek yeni yazılarını bu yazı tipinde yazabiliyor. Böylelikle  robot herkesin el yazısını taklit edebiliyor. Farklı metinleri bu el yazıları ile yazabiliyor.

El yazısı korkunç ve anlaşılması zor olanlar için onların yerine el yazısı yazacak bir robot .

Axidraw isimli bu el yazısı robotu, yaratıcısı Evil Mad Scientist tarafından ‘kişisel yazma ve çizme makinesi’ olarak tanımlanıyor.
Robotun kullanımı ise oldukça basit. Robotun kalem kullanan bölümüne bir dolma kalem yerleştirdikten sonra bir bilgisayar girişi kullanarak A4 büyüklüğündeki bir kağıda her ne istiyorsanız yazabilir ve çizebilirsiniz.
Robota dolma kalem,kurşun kalem ,kaligrafi kalemi gibi ,istediğiniz herhangi bir kalemi yerleştirebilirsiniz.Aynı zamanda kara kalem resmi de birebir kopyalayabiliyor.

Kulağa basitleştirilmiş bir yazıcı gibi geliyor olabilir ama bundan daha akıllı bir makine olduğunu söyleyebiliriz.
Kâğıda yazılan metnin resmini, robotun bağlı olduğu bilgisayar programına yükledikten sonra komut veriyorsunuz ve robot el yazısı ile yazdığınız metinleri birebir taklit ediyor.
Ayrıca yeni yazıları da bu yazı tipinde yazıyor. Mac, Windows, ve Linux üzerinde Axidraw uzantısı ile hatasız çalışabiliyor.
Bazı 3D yazıcıların mekanizmasına benzer bir şekilde X ve Y eksenleri (axis) üzerinde hareket edebilen ve gerçek kalem tutabilen bir kafaya sahip olan robot kağıt, tahta gibi düz olan hemen her yüzey üzerinde çalışabiliyor. AxiDraw ile tükenmez kalem,
kurşun kalem, dolma kalem, ispirtolu kalem gibi istediğiniz kalemi kullanabiliyorsunuz.

Bu yazıcının özel olmasının bir sebebi;

Kendi ellerinizle hazırlamak istediğiniz özel davetiyelere, diploma veya sertifikalar üzerine,
zarflara, küçük özel notlara veya restoran menüsü ya da özel sipariş kutuları gibi eşyaların üzerine istediğiniz kalemlerle yazı veya çizim yapmak için bu robot yazıcıyı kullanabiliyor olmanız.
A4 ebadına kadar yazı/çizim yapabilen cihaz Inkspace isimli açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir yazılım üzerine kurulacak AxiDraw eklentisi ile kullanıyor.

Yapay zekada el yazısını taklit edebiliyor

2019 un haziran ayındaki habere göre ;

ABD’de yapay zeka teknolojilerinin geliştirdiği “Hemingway” adı verilen yapay zekaya sahip bir robot, her bir bireyin el yazısı tarzını taklit edebilecek yeteneğe sahip. Bunun için gerekli olan tek şey ise, kişinin el yazısı örneği.

Oldukça hızlı yazabilen Hemingway, insanların 15 dakikada tamamlayabildiği bir metni yalnızca 2 dakikada hatasız olarak yazabiliyor.

Kimi yazıdan bağımsız olarak, aynı dildeki metinler bazı ortak karakteristik özelliklere sahipken, her bir bireyin el yazısı bazı karakterlerin yazılış biçimi, tutarsızlık gösterilen harfler, kağıda uygulanan baskı da dahil olmak üzere bir dizi benzersiz farklar barındırıyor.

Bu özgün tarz, Hemingway’in algoritması tarafından toplanarak el yazısının, bir robot tarafından kopyalandığının fark edilmesini zorlaştıran orjinallikte, yeniden yaratılmasında kullanılıyor.

Düğün davetiyeleri de yapay zekanın elinden çıkıyor

Yapay zekanın el yazısıyla kaleme aldığı metinlerin, seçmenlerine yakınlık, kişisel bağ kurulduğu hissi vermek isteyen politikacılar ve siyasi partiler tarafından kullanılmaya başlandığı belirtiliyor. Yapay zekanın el yazısını hızlı şekilde üretebilme yeteneği, özellikle seçimler gibi yoğun dönemlerde zaman konusunda da avantaj sağlıyor.

Hemingway’in bu yeteneğinden siyasilerin yanı sıra gelin ve damatlar da yararlanıyor. Çiftler, düğün öncesi yüzlerce davetiyenin üzerine davetlilerin isimlerini yazma işini yapay zekanın ellerine teslim ediyorlar.

Yapay zekanın el yazısını taklit edebilmesi üzerine farklı çalışmalar bulunuyor. Bilim insanları, yapay zekaya bu özelliğin kazandırılmasının basit bir işlem olmadığının altını çiziyorlar. Buna göre, süreci anlamak için bir çocuğun yazmayı öğrenme süreci göz önünde bulundurulmalı. Bu aşamada çocuklara yalnızca el yazısı örneği göstermek yeterli değil; aynı zamanda her harfin nasıl oluşturulacağıyla ilgili talimatlar verilmesi gerekiyor.

Kaynaklar: onedio.com, btmagazin,internet haber

Related posts

Microsoft Tofaş ile yapay zeka anlaşması yaptı

Fatih Akgün

11 BİN BİLİM İNSANINDAN İKLİM KRİZİ UYARISI.!!

admin

TOGG’a Beklenmeyen Darbe: Corona

Fatih Akgün

Yorum Yap