Teknolojix Haber
İNTERNET

Gereksiz görüntülü konuşma yapmayın !

Uzmanlar yeni tip koronavirüse karşı alınan tedbirler sebebiyle insanların evlerinde kendilerine “karantina” uygulamasıyla fazlalaşan internet kullanımının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve uzaktan eğitim materyallerini engellememesi için uyarılarda bulundu.

Özellikle EBA ‘nın ve uzaktan eğitimin başlamasıyla Türkiye’deki servis sağlayıcılarının açıklamalarına göre hem sabit hem de mobil internet kullanımında yüzde 30 ila 50’lere varan bir artış yaşanıyor.

Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin önümüzdeki günlerde de devam etme ihtimaline karşın verimli bir internet hizmeti için kullanıcılara da birtakım görevler düşüyor :

“Sadece gerekli dokümanlar indirilerek internet gereksiz meşgul edilmemeli. Belge göndermek değil de link göndermek tercih edilmeli. Paylaşılan gönderiler daha düşük formatlı içeriklere dönüştürülmeli, birden fazla belge var ise klasör sıkıştırılmalı. Yüksek boyutlu verilerin indirilmesi için internet trafiğinin daha az olduğu gece saatleri tercih edilmeli. Sürekli ve gereksiz görüntülü konuşmadan kaçınılmalı. Online oyunların başında geçirilen süreye dikkat edilmeli ve ekran kullanım süresi kontrol edilmeli.”

“İnternete kabloyla bağlanmak daha yüksek performans sağlıyor”

Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma faaliyetlerinin aksamadan devamı için en önemlisi hızlı bir internet. Cihazları internete kabloyla bağlamak verimliliği arttırır. Kablosuz bağlantılar için modem merkezi bir yere konumlandırılmalı. Güvenli bir wi-fi şifresi ile ağın güvende olduğundan emin olunmalı. İnternet bağlantı hızı gün içinde hız testi yaparak kontrol edilebilir. Modemin günde en az bir kez kapatıp açılarak dinlenmesi sağlanabilir. İnternete bağlı cihazların sayısı azaltılabilir. Bilgisayarın rutin virüs taraması yapılmalı. Tarayıcıların ve cihazların güncellemeleri mutlaka zamanında yapılmalı. Cihazların arka planında çalışan uygulamaları kontrol edilmeli. Tarayıcıların ön belleği ve araç çubuğu boşaltılmalı.

Related posts

Okullarda uzaktan eğitim dönemi : 3 GB’ lık internet hediye verilecek

Fatih Akgün

Chrome’a Sekmelerin Önizlemesi özelliği geliyor

Fatih Akgün

Google, kendisine yönelik en büyük hacker saldırısının arkasındaki devleti açıkladı

Vildan Çelik

Yorum Yap