Teknolojix Haber
SEKTÖREL TeknolojiXHaber YAŞAM

Geri Dönüşüm için önemli açıklamalar!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’dan yapılan açıklamada, “28 Şubat 2020 tarihli ve 124 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile 2 Mart 2020 günü sonuna kadar elektronik ortamda gönderilmesi gereken Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamelerinin verilme süresi ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden payların ödeme süresi 30 Mart 2020 Pazartesi günü sonuna (29 Mart tarihinin Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle) kadar uzatılmıştır.” denildi

Çevre Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle 1 Ocak 2019’dan itibaren ücretli hale gelen poşetler için geri kazanım katılım payı tahsil edilmeye başlanırken, uygulamanın 2. aşamasına bu yıl geçildi. Lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya, ilaç ile plastik, metal, cam ve ahşap ambalajlar için geri kazanım katılım payı tahsil edilmesi uygulaması 1 Ocak 2020’den itibaren devreye girdi.

Bu çerçevede poşet için adet başına 18 kuruş olan geri kazanım katılım payı tutarı, lastikler için türüne göre adet başına 2-10 lira, akümülatörler için kilogram başına 5-50 kuruş, piller için kilogram başına 2-15 lira, yağlarda kilogram başına 10-50 kuruş, elektrikli ve elektronik eşyalarda kilogram başına 20-30 kuruş, ilaçlarda kutu ya da şişe başına 1 kuruş, ambalajlarda (plastik, metal, kompozit, cam ve ahşap ambalajlar) litresine göre 1-10 kuruş olarak belirlendi. Bu ürünleri ithal edenler ile piyasaya sürenler ilk defa beyanname vererek, bu payı ödeyecek.

Related posts

Apple, Türkiye’de Hepsiburada ile Anlaştı

Yasemin ACAR

Son Dakika!İçişleri Bakanlığının ‘park, mesire, piknik’ Alanları ile İlgili Yeni Genelgesi…

Meryem ACAR

Yeni inşaat sistemi Nairobi’de gecekondu sakinlerinin yaşamlarını iyileştirmeyi hedefliyor

Eyüp Çohadar

Yorum Yap