Teknolojix Haber
BİLİM

Geri Sayım!Yılın Son Meteor Yağmuru İçin Başladı…

Yılın son meteor yağmuru, Geminid bugün ve yarın gözlenebilecek. Uzmanlar, saatte ortalama 20’ye yakın yıldız kayması görülebileceğini belirtiyor.

Gökyüzünde yılın son ve en büyük görsel şöleni olarak nitelendirilen ‘Geminid (İkizler) meteor yağmuru için sayılı gün kaldı. 2019 Gök Olayları Yıllığı takvimine göre, 4-17 Aralık 2019 tarihleri arasında sürecek olan Geminid meteor yağmuru, 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde maksimum görünürlükte olacak.

Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak nitelendirilen meteor yağmurlarından en etkini olan İkizler gök taşı yağmurunu, 3200 Phaethon kuyruklu yıldızı oluşturuyor. Peki, Geminid meteor yağmuru saat kaçta, nasıl izlenebilecek?

Astronomların en çok görülmeye değer meteor yağmurlarından biri olarak nitelendirdiği Geminid meteor yağmuru, açık bir gökyüzü olan ve yeterince karanlık yerlerden izlenebiliyor.

Geminid Meteor izlenebilmesi için en uygun gün, meteor sayısının maksimuma ulaştığı 13 Aralık gün batımından 14 Aralık sabahı gün doğumuna kadarki zaman dilimidir Geminid meteor yağmurunu izlemek için, saat 19:00’dan itibaren Kuzey-Doğu yönü ufuk çizgisindeki meteor yağmuruna ismini veren Gemini takım yıldızını bulmanız yeterli olacaktır.

GEMİNİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

“Meteor yağmurlarının kralı” olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyruklu yıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor. Gemidler her yıl en iyi meteor yağmurlarından biri olarak kabul edilir, çünkü bireysel meteorlar parlaktır ve zirve gökyüzünde meteor akışını saatte 120 meteor gibi yüksek oranlarda görebilir. Bilinen kayıtlara göre, Geminid meteor duşu neredeyse 200 yaşında.

Nasıl izlenebilir?

Amerikan Meteor Derneği, Geminid Yağmuru’nun Cumartesi ve Pazar günleri karanlıkta görülebileceğini belirtiyor.

Meteor yağmuru nedir?

Dünya atmosferine çarpan meteorların sayısının büyük oranda artması ile oluşan olay meteor yağmuru olarak adlandırılıyor.

Bu olay her yıl, Dünya uzaydaki göktaşı parçalarının arasından geçerken oluşuyor.

En ünlü meteor yağmuru ise her yıl Ağustos ayında doruğa çıkan Perseid yağmuru. Perseid meteoru, Swift-Tuttle adlı kuyruklu yıldızın minik bir parçası.

Halley kuyruklu yıldızı ise Eta Aquarid ve Orionid yağmuruna neden oluyor.

Ancak Aralık ayı ortasında gözlenen Geminid meteor yağmuru her yıl aynı dönemde düzenli olarak meydana gelen ve kuvvetli ışık saçan bir olay.

Bu nedenle “meteor yağmurlarının kralı” adıyla anılıyor.

Ne sıklıkta Dünya’ya çarpıyor?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’ya göre, Dünya her gün 100 ila 300 ton arasında uzay tozu bombardımanı altında. Bunların her biri en fazla bir kum tanesi büyüklüğünde.

Yine Dünya’ya her gün 44 ton kadar meteor parçası düştüğü tahmin ediliyor.

Yılda yaklaşık bir kez otomobil büyüklüğünde bir asteroid Dünya’nın atmosferine çarpıyor, ancak yere düşmeden önce parçalanıp yanıyor.

Yaklaşık 2 bin yılda bir ise futbol sahası büyüklüğünde bir göktaşı Dünya’ya çarpıp hasara yol açıyor.

Dünya’ya göktaşı çarpma ihtimali var mı?

NASA, göktaşlarının toz büyüklüğünden kaya büyüklüğüne kadar değişebilen boyutlarda olduğunu ve atmosferde hızla yandıklarını söylüyor.

Seyrek de olsa Dünya’ya düşüp yaralanmalara neden oldu.

1908’de Rusya’da Sibirya’nın Tunguska bölgesinde, 1954’te ABD’nin Alabama bölgesinde, 1992’de Uganda’nın Mbale kentinde, 1994’te İspanya’nın Getafe bölgesinde ve Şubat 2013’te Rusya’nın Ural bölgesinde yaralanmalara neden olmuştu.

Related posts

Uzmanlar koronavirüsün vücutta farklı semptomlar gösterebileceğini söyledi

Fatih Akgün

Rus bilimciler Koronavirüsün genom dizilimini çözdü

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Telefonları Wi-Fi Sinyalleri Üzerinden Şarj Etmek Mümkün Mü?

Fatih Akgün

1 Yorum

MEVLÜDE 16 Aralık 2019 at 9:16 pm

Görüntü yakalanabilirse çok güzel görünüyor…Kaçırmamak lazım….

Cevaplayın

Yorum Yap