Teknolojix Haber
OYUN YAZILIM

GitHub, 2019 yılında Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dilini Açıkladı…

Günümüzde milyonlarca kullanıcı için bit tür depolama servisi olarak kullanılan Microsoft’a bağlı Github, 2019 yılının en popüler programlama dillerini açıkladı. Listede yer alan bu programlar, pek çok büyük şirket tarafından tercih ediliyor.

Günümüzde 40 milyondan fazla geliştiriciye hizmet veren GitHub, bu başarısının ardından geçtiğimiz yıl Microsoft tarafından 7,5 milyar dolar ödenerek satın alınmıştı. Geliştiriciler için bir tür depolama servisi olan GitHub, geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlayarak kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen programlama dillerini açıkladı.

Bu yazımızda ise The State of the Octoverse adlı yıllık raporda paylaşılan, günümüzün en popüler 10 programlama diline değineceğiz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan toplamda 10 maddeden olan listemize geçelim.

10. Ruby

Ruby, kullanımı basit tutmaya odaklanan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Yukihiro Matsumoto tarafından Japonya’da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanan bu programlama dili, günümüzden neredeyse çeyrek asır önce 1995 yılında piyasaya sürüldü. O zamanlardan beri popülerliğini koruyan Ruby, listenin 10. sırasında yer alıyor.

9. C

1972’de Dennis Ritchie tarafından geliştirilen C, günümüzde hala kullanılan en eski programlama dillerinden biri. Bu dil, çok çeşitli bilgisayar sistemleri ve donanımlarını programlamak için genel amaçlı bir dil olarak tasarlanmıştı. Aynı zamanda Java, PHP ve JavaScript dahil olmak üzere birçok popüler dilin kökleri de C’ye dayanıyor.

8. Shell

 

Özellikle bilişim teknolojileri departmanlarında oldukça popüler olan Shell, işletim sisteminin doğal komutlarını doğrudan yerine getirmesini sağlıyor. Bu noktada Shell, uzaktan programları yüklemek veya kaldırmak gibi genel işlemleri otomatikleştirmek ve dosyaları yönetmek, yedeklemek ve kopyalamak için kullanılabilir.

7. TypeScript

 

Özgür ve açık kaynaklı bir programlama dili olan TypeScript’in geliştiriciliğini ve desteklenmesini Microsoft üstleniyor. Bünyesinde barındırdığı derleyici sayesinde yazılan kodu JavaScript koduna çeviren bu dil, ilk kez 2012 yılında piyasaya sürüldü ve büyümesine hızla devam ediyor.

6. C++

 

Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanan C++, günümüzde halen yaygınlığını korumaya devam ediyor. Aynı zamanda bu dil, bugün kullanılan pek çok işletim sisteminde, tarayıcıda ve oyunda ana dil olarak kullanılıyor.

5. C#

 

“C-sharp” olarak telaffuz edilen C #, Anders Hejlsberg liderliğindeki bir ekip tarafından Microsoft altında geliştirilmiştir. Java ile benzer olan bu dil; mobil uygulamalarda, oyunlarda ve kurumsal yazılımlarda sıklıkla tercih ediliyor.

4. PHP

 

PHP: Hypertext Preprocessor’in kısaltması olan PHP, web geliştirme ve etkileşimli web sayfaları oluşturma için açık kaynaklı bir programlama dilidir. Veri tabanlarında tercih edilen bu dili geçmişte kullan

Related posts

Avustralya Rekabet Komisyonu, Fallout 76’nın İadesi Konusunda Açıklama Yaptı!

Fatih Akgün

Bayram haftasının oyun listesi

Fatih Akgün

Nintendo Wii artık bir efsane mi?

Fatih Akgün

Yorum Yap