Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Giyilebilir teknoloji ile neler riske giriyor?

Yaşantımızı günden güne daha basit hale getiren giyilebilir teknolojiler aynı zamanda bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Gelişen teknoloji hayatımızı etkilemeye devam ederken giyilebilir ürünler de bu sürece katılmaya başladı. Tüketici davranışlarını dönüşümünü hedefleyen giyilebilir teknolojiler, saatler, bileklikler ve sanal gözlüklerle hayatımıza girmeye başladı. Günlük rutiniz de birçok kolaylığı da peşinden getiren giyilebilir teknolojiler faydalarının yanında bazı güvenlik açıklarıyla da risk teşkil ediyor.

Giyilebilir teknolojilerde veri koruma

Veri koruması ve gizlilik risklerini beraberinde getiren giyilebilir ürünler siber saldırılara karşı ne kadar güvenilir olduğu son zamanlarda teknoloji dünyasında konuşulan konular arasında. Akıllı saat ve bileklerle ilgili ortaya atılan iddialardan biri kişisel verilerin ve sağlıkla ilgili her türlü bilginin dijital pazarlama ajanslarına satılmasının yanında bu verilerin sigorta şirketlerine satılması ve sigorta puanlamalarını etkilemesi riski de bir diğer tehdit konusu.

Akıllı saat ve bilekliklerin lokasyon bazlı bilgilerini saklama ve paylaşma riskinin yanında iş hayatına dair kayıtlı dosya ve verilerin paylaşım riski de bir diğer önemli husus. Giyilebilir teknolojik ürünlerin yeni bir teknoloji olmasından kaynaklı olarak bu tür riskleri barındırdığı bir doğru. Kayıtlı dosya ve görsellerin üçüncü şahıslara paylaşılmasının yanında kötüye kullanılması gibi durumlar tüketiciler için giyilebilir teknolojilerin tehditlerinden sadece bazıları.

Korsan saldırılar ve giyilebilir ürünler

Giyilebilir ürünlerin bir başka riski de kötü amaçlı yazılımların bu tür cihazlara entegre ihtimali ile cihazlara girmesi ve veri hırsızlığı gerçekleştirmesi. Teknolojik gelişmelerin her yıl karşılaştığı risk ve tehdit unsurları giyilebilir teknolojik ürünler için de söz konusu olmaya devam ediyor.

Bilgi ve ağ güvenlik açıklarını bularak bu tür cihazlara siber saldırı gerçekleştiren kötü niyetli kişiler de giyilebilir teknolojinin tehditlerinden. Potansiyel riskleri ve tehditleri ile giyilebilir ürünler güvenlik açıklarını tespit edecek ve güvenlik risk seviyelerini belirleyecek bilişim uzmanlarına ihtiyaç duyuyor.

Bilişim ekiplerinin giyilebilir cihazlar konusunda güvenlik çemberi sağlaması ve cihazların düzenli güvenlik kontrollerini gerçekleştirmesi olası saldırı, risk ve tehdit unsurlarının bertaraf edilmesine yardımcı olabilir. Risk unsurlarının belirlenmesi, risk taşıyan yapılara müdahale edilmesi ve riskin en kısa süre içerisinde pasifize edilmesi giyilebilir teknolojilerin önünü açmak için gerekli adımlar.

Related posts

Akıllı Yüzükler, Koronavirüsün Erken Tanısında Yardımımıza Koşuyor

Yasemin ACAR

Samsung, Galaxy Watch 3’ü Tanıttı: İşte Yeni Akıllı Saati Fiyatı ve Özellikleri

Fatih Akgün

Huawei’in Giyilebilir Teknolojide Yüzü Gülüyor

Fatih Akgün

Yorum Yap