Teknolojix Haber
BİLİM

Gizemli Maymun Resimlerinin Sırrı Çözüldü!

Kafaları Karıştıran Gizemli Maymun Resimlerinin Sırrı Çözüldü

Eski Yunan sanatçılarının tablolarında Afrika’daki maymunları nasıl çizdiği, bir araştırma sonucu ile neredeyse anlaşıldı.

Antik Yunan sanat eserlerinde Afrika‘da bulunan maymunların yer alması, arkeologların aklını uzun süredir meşgul ediyor. Şimdi iki Minos freski üzerinde yapılan araştırma, bu sorunun cevabını vermeye çalışıyorlar.
3.600 yıllık Akrotiri, Thera yerleşiminde bulunan bir sanat eserinde yer alan maymunun vervet maymunu olduğuna kesin gözle bakılıyor. Bunun nedeni, maymunun alnındaki beyaz şerit, maymunun uzun kol ve bacakları olması. Bu maymun türü Doğru Afrika‘da yaşadığı biliniyor. Antiquity‘de yayınlanan makaleye göre eserdeki iki primat grubu da öncelikle Afrika’da gözlemlendi. Bazı bulgulara dayanan makaleye göre gizemli görünen durumun aslında o kadar gizemli bir yanı yok: Sanatçının bu maymunları doğrudan gördüğü veya gören biriyle konuştuğu düşünülüyor.

Minos toplumları, MÖ 3.000 ile MÖ 1100 yılları arasında yükselişteler. Toplumun kültürü, dünyadaki diğer kültürleri etkileyen eşsiz sanat ve mimarisiyle tanınıyor.

Related posts

Bilim İnsanları, Yanlışlıkla Var Olması ‘İmkansız’ Bir Melez Balık Ortaya Çıkardı!

Fatih Akgün

Türkiye’de düzenlenecek olan 12 Mart’ta Yapay Zeka Zirvesi

Fatih Akgün

Malezya’da 17 bin yıllık taş eşyalar bulundu

Fatih Akgün

Yorum Yap