Teknolojix Haber
BİLİM

Gizemli Maymun Resimlerinin Sırrı Çözüldü!

Kafaları Karıştıran Gizemli Maymun Resimlerinin Sırrı Çözüldü

Eski Yunan sanatçılarının tablolarında Afrika’daki maymunları nasıl çizdiği, bir araştırma sonucu ile neredeyse anlaşıldı.

Antik Yunan sanat eserlerinde Afrika‘da bulunan maymunların yer alması, arkeologların aklını uzun süredir meşgul ediyor. Şimdi iki Minos freski üzerinde yapılan araştırma, bu sorunun cevabını vermeye çalışıyorlar.
3.600 yıllık Akrotiri, Thera yerleşiminde bulunan bir sanat eserinde yer alan maymunun vervet maymunu olduğuna kesin gözle bakılıyor. Bunun nedeni, maymunun alnındaki beyaz şerit, maymunun uzun kol ve bacakları olması. Bu maymun türü Doğru Afrika‘da yaşadığı biliniyor. Antiquity‘de yayınlanan makaleye göre eserdeki iki primat grubu da öncelikle Afrika’da gözlemlendi. Bazı bulgulara dayanan makaleye göre gizemli görünen durumun aslında o kadar gizemli bir yanı yok: Sanatçının bu maymunları doğrudan gördüğü veya gören biriyle konuştuğu düşünülüyor.

Minos toplumları, MÖ 3.000 ile MÖ 1100 yılları arasında yükselişteler. Toplumun kültürü, dünyadaki diğer kültürleri etkileyen eşsiz sanat ve mimarisiyle tanınıyor.

Related posts

NASA, Atmosferi İncelemek İçin Futbol Sahası Büyüklüğünde Bir Balon Kullanacak

Fatih Akgün

Neden Sabun, El Yıkama Jelinden Daha Etkili?Hiç Merak Ettiniz Mi?

Fatih Akgün

Koronavirüs Covit(-19) Bilinmeyen Yeni Bir Belirtisi Keşfedildi…

Meryem ACAR

Yorum Yap