Teknolojix Haber
BİLİM

Gizemli Roketi Çin’in Sessizce Fırlatıldı…

Uzay teknolojilerinde önemli bir yere gelmeyi Başaran Çin’in gizemli roketi büyük merak uyandırıyor. Ülke bu roketini sessiz bir şekilde uzaya fırlattı. İşte Çin ve onun gizli roket sistemleri ile ilgili haberimizin detayları.

Devletler ve şirketler uzay alanındaki çalışmalarını genellikle halkla paylaşır. Hatta bunu paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyar. Ancak Çin gönderdiği bir roket ile ilgili pek öyle düşünmüyor gibi görünüyor. Ülkenin göndermiş olduğu roketin kaç ton olduğu ve nereye fırlatıldığı gibi detaylar verilmedi. Bu konu büyük bir tartışma yarattı.

Çin’in gizemli roketi askeri amaçla kullanılabilir

Ülkeler genellikle askeri konularda hiçbir açıklama yapmazlar. Bazıları ise sadece küçük detaylar vermekle yetinir. Çin de bunun aynısını yaptı.

 

Salı günü bölgenin saatine göre 23.20’de, Çin’in güneybatısında bulunan Sichuan bölgesindeki Xichang Uzay Merkezi’nden kalkış gerçekleştiren bir Long March 3B roketinin uzaya uydu bıraktığı ile ilgili bazı haberler geldi. Bunun üzerine herkes gözünü Çin devleti tarafından fırlatılan rokete çevirdi. Roketin büyük bir ihtimalle askeri nedenlerden dolayı uzaya gönderildiği tahmin ediliyor.

Dünya’nın 36 bin kilometre uzağında bulunan sabit yörüngeye gönderilen bu roket, diğerlerinden pek farkı değildi. Ancak içerisinde neleri taşındığı bilinmediği için kesin bir yorum yapmak mümkün değil. CCTV kanalında yapılan açıklamalara göre uydu, veri hacmi testleri için kullanılmanın yanı sıra iletişim, radyo, televizyon ve veri aktarımı gibi alanlarda kullanılacak.

Related posts

Apple iki çalışanının Çin’e kaçacağını ihbar etti.

admin

Akıllı Şehirler

Fatih Akgün

Uzayda Bile Yetiştirilebilecek Domatesler Geliştirildi

Yasemin ACAR

Yorum Yap