Teknolojix Haber
YAZILIM

Gmail Hesaplarınıza Dikkat Edin!Koronavirüs Nedeniyle Dolandırılabilirsiniz

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen hafta Gmail’de 18 milyon zararlı yazılım bağlantılı e-posta engellendi. Google ayrıca her gün 240 milyonun üzerinde COVID-19’la ilgili spam e-postayı engellediğini açıkladı. Şirket, makine algoritmasının spam postaları %99,9 başarıyla filtrelediğini kaydetti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan ve şu ana kadar 154.686 kişinin ölümüne neden olan ölümcül koronavirüs (COVID-19) salgını boyunca teknoloji devleri  yoğun bir mesai harcamaya başladı. Yalnızca salgınla mücadeleye destek değil, aynı zamanda kötü niyetli kişilerin salgını istismar etmesini önlemek de bu mücadelenin bir parçası.Malesefki günümüzde kötü niyetli insan çok!

Devam eden halk sağlığı krizinde, teknoloji şirketleri spamlerin ve yanlış bilgilerin yayılmasını da önlemeye çalışıyor. Facebook tarafından dün yapılan açıklamada, platform üzerinden yanlış bilgilerin yayılmasının azaltılması amacıyla yeni önlemlerin alındığı belirtilmişti. Google tarafından yapılan açıklamada da, yalnızca geçen hafta süresince toplamda 18 milyon koronavirüs bağlantılı e-postanın Gmail’de engellendiği belirtildi. Koronavirüsle bağlantılı olarak engellenen günlük spam e-posta sayısıysa 240 milyonun üzerinde.

DSÖ ya da devlet gibi mail atıp para istiyorlar

Dikkat edeceğimiz nokta konusunda Google uyarıyor.Bu kötü yazılımlar Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ya da devlet kurumu gibi davranıp kullanıcılardan bağış ya da teşvik ödemesi istiyorlar. COVID-19 bağlantılı sahtekârlıkları ‘proaktif şekilde takip ettiklerini’ söyleyen teknoloji devi, birçok örnekte kullanılan zararlı yazılımların yeni olmadığını, yalnızca bilinen yöntemlerin COVID-19 salgınını istismar etmek için tekrar tekrar kullanıldığını belirtti.

Google, bir tehdidi tespit ettikleri zaman bunu  Safe Browsing API‘ye (Güvenli Tarama API) ile hallettiklerini vurguladı. Güvenli Tarama’nın her gün 4 milyarın üzerinde cihazı koruduğunuda ayrıca söylemek gerekir.

Google, güvenliğinizi artırmanız ve verilerinizi güvence altına almanız için şunları öneriyor:

Hesabınızın güvenliğini artırmak için bir Güvenlik Kontrolü’nü tamamlayın
Bilmediğiniz dosyaları indirmekten kaçının; bunun yerine Gmail’in önizlemelesini kullanın
Giriş yapma bilgilerinizi vermeden ya da bir bağlantıya tıklamadan önce URL’nin doğruluğunu kontrol edin çünkü sahte URL’ler genellikle gerçek URL’leri taklit eder
Yemleme e-postalarından kaçının ve onları bildirin
Google’ın Advanced Protection Program’a (Gelişmiş Koruma Programı – APP) katılın, şimdiye kadar APP’ye katılan kimsenin, tekrar tekrar hedef olsalar da, yemlendiklerini görmedik

Related posts

Öğrencilerin Kullanabileceği Ücretsiz Bir Eğitim Uygulaması!

Yağmur Kübra Yazıcı

Kağıt paraları dezenfekte eden sistem geliştirildi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

20 Yıl Öncenin Kabusu ILOVEYOU Virüsü!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap