Teknolojix Haber
SEKTÖREL

GoDaddy: İşletmenize İsim Verirken Bunlara dikkat edin!

GoDaddy, markanın kişiliğini yansıtacak ve online dünyada hatırlanır bir isim olmasını sağlayacak bir işletme isminin nasıl seçileceğine dair üç ipucu paylaştı.

Dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin online dünyada başarılı olması için gerekli araç ve yardımı sunan GoDaddy, bir işletme için nasıl isim seçilebileceği konusunda ipuçları paylaştı.

Doğru ismi bulmanın bir işletmenin tanınır olmasına ve büyümesine yardımcı olabileceğini belirten GoDaddy, yeni iş kurmak veya yeniden markalama yapmak isteyen küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin göz önünde bulundurması gereken önemli unsurları derledi.

GoDaddy’ye göre işletmelere isim verilirken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar şöyle:

Alan Adı ve Hosting Şirketi GoDaddy Kullanıcıları Uyarıyor

Yazılması kolay olsun ve alan adının alınabileceğinden emin olun

İşletmenize isim verirken insanların doğru yazabileceği ve telaffuz edebileceği bir isim seçmek önem taşıyor.

Yanlış yazılmasının önüne geçmek için sözlü söylendiğinde doğru yazabilecekleri bir isim seçmeye dikkat edin.

İşletmeniz için isim seçerken söz konusu ismin tescilli olup olmadığının yanı sıra alan adının, sosyal medya hesaplarının da alınabilir olduğunu kontrol edin.

İsim hem çevrimdışı hem de online dünyada aynı şekilde kullandığı zaman müşterilerinizin sizinle bağlantıda kalması daha kolay olacaktır.

GoDaddy’nin domain sorgulama aracını kullanarak aklınızdaki ismin alan adının alınabilir olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer en sık kullanılan .com uzantılı alan adı alınmışsa farklı uzantı alternatifleri gösterilecektir.

Create a NEW GoDaddy logo - Calling all Designers - NamePros

Markanızla birlikte büyüyebilecek bir alan adı seçin

Başlangıçta spesifik bir ürün veya hizmet sunmayı planlıyor olabilirsiniz ancak işletmenizin ismini bu doğrultuda kısıtlayıp, gelecekteki büyüme fırsatlarınızı sınırlamayın.

Örneğin, trendyol.com’u düşünün.

Modaya yönelik giysi, aksesuar ve ayakkabı gibi ürünlerle faaliyetlerine başlayan web sitesi bugün gıdadan mutfak araçları ve mobilyaya kadar pek çok ürünü satıyor.

İşletmeniz büyüdükçe, online varlığınızı güvence altına almak için marka isminizi içinde barındıran alan adı alternatiflerini de almayı ve bunları web sitenize yönlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Bu sayede benzer bir isimle kurulan web sitelerinin sizinkiyle karıştırılması gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

Alan adı ve alan adı uzantınızın işletmenizin uzun vadedeki planlarını yansıttığından emin olun 

Uzun vadede iş planınız hazır mı?

Tek bir yerde, tek bir dükkânı mı kapsıyor yoksa birden fazla lokasyonda birden fazla dükkânı mı?

Ya da yalnızca online bir dükkân mı olacak?

Antalya’nın meşhur domates sosu gibi belli bir bölgeye özel bir ürün mü satacaksınız?

Bu gibi sorulara verdiğiniz yanıtlara göre işletmenize isim seçerken “Antalya Domates Sosu” gibi lokasyon bilgisi eklemeniz de faydalı olabilir.

Eğer seçtiğiniz isim için .ist ve .istanbul gibi lokasyon belirten uzantılar alınabilir ise bunu online varlığınıza da yansıtabilirsiniz.

GoDaddy, işletmeler için isim seçilirken işletme sahiplerinin ismin marka hikâyesini anlatmalarına nasıl yardımcı olabileceğini düşünmelerinin de faydalı olabileceğini belirtti.

GoDaddy, Türkiye’deki küçük işletmeler için online varlıklarını oluşturmalarını sağlayacak, kolay kullanılabilir ve uygun maliyetli dijital araçlar sunuyor.

 

Related posts

Dünyanın 3 Boyutlu Denizaltı İzleme Teknolojisi Duyuruldu

Yasemin ACAR

Fitch Solutions’tan Türkiye Yorumu!!

Fatih Akgün

Zoom Uygulamasının Başarısının Arkasında Kimler Var?

Nihal Sanlı

Yorum Yap