Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Gökadamızda Fosil galaksi kalıntılarına rastlandı

Gökadamızda Fosil galaksi kalıntılarına rastlandı

Gökadamızda Fosil galaksi kalıntılarına rastlandı

Gök bilimciler (astronomlar), Samanyolu’nun derinliklerini izlerlerken başka bir galaksinin kalıntılarını buldular. Samanyolunda yapılan gözlem Apogee projesinden elde edilen veriler detaylı olarak incelendi. İnceleme sonucunda gökadamızda fosil galaksi kalıntılarına rastlandı .

Samanyolu’nun derinliklerinde  kazı yapıldıkça yeni keşifler yapılıyor. Bu keşiflerden birisi de ‘fosil galaksi’

Keşfedilen “fosil galaksinin”, yaklaşık 10 milyar yıl önce Samanyolu ile çarpıştığı düşünülen Heracles’in kalıntıları olduğu tahmin ediliyor.

Apache Nokta Gözlem Galaksi Gelişimi Deneyi (Apogee) projesi; Samanyolu’nun yıldız kümeleri, gaz ve tozdan oluşan yuvarlak halesinin aşağı yukarı üçte birini oluşturan kalıntıların incelenmesi için veri topluyor.

Liverpool John Moores Üniversitesi Astrofizik Araştırma Enstitüsünde görev yapan Dr Ricardo Schiavon, incelenen verinin kozmolojik açıdan gerçekten küçük, sadece 100 milyon yıldız olduğunu; ancak tüm Samanyolu halesinin kütlesinin neredeyse yarısını oluşturduğunu dile getirdi.

Schiavon, bunun gibi bir fosil galaksi bulmak için on binlerce yıldızın devinimlerini ve detaylı kimyasal yapısını incelemek zorunda olduklarını belirterek, “Bu özellikle Samanyolu’nun merkezindeki yıldızlar açısından zor çünkü yıldızlararası toz bulutları nedeniyle gizlenmiş durumdalar. Apogee, bu bulutun içinden geçerek Samanyolu’nun kalbini daha önce olmadığı kadar yakından görmemizi sağlıyor.” diye konuştu.

Ricardo Schiavon, “Kozmik evimiz olduğundan Samanyolu halihazırda bizim için özel ancak bu antik galaksinin içine gömülmesi onu daha da özel kılıyor.” ifadesini kullandı.

Kaynak:The Monthly Notices Of The Royal Astronomical Society

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

‘Zafer Roketi’ kargo uzay aracı fırlatıldı!

Büşra Seyhan

Yerli özgün tabancamız “Mete” nin üretimi 200 bini geçti.

Fatih Akgün

NASA’dan Uzay Tuvaleti tasarımına 35bin dolar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap