Teknolojix Haber
YAZILIM

Google Adsense Nedir?Nasıl Para Kazanılır?

 

Google Adsense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Evet arkadaşlar bu yazımızı okumaya başladıysanız Adsense konusu ile nasıl gelir elde edebilirim ? sorusuna cevap arıyor olmalısınız .

Bu yazımızın sonunda “ Google Adsense ile Nasıl Para Kazanılır ? “ sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız .

Hazırsanız başlayalım !

Öncelikle nereden para kazanacağımızı öğrenelim . Ve Adsense kavramını yakından inceleyelim .

Google Adsense Nedir ?

Google Adsense  web sitelerinizde , youtube kanallarınızda Google reklamları yayınlayarak para kazanma ağı olarak tanımlanabilir.

Yalnız bu iş göründüğü kadar basit değil . Aksine ciddi anlamda zor , uğraş ve emek isteyen bir kazanç şeklidir .

Google Adsense ile Para Kazanmaya Nasıl Başlayabilirim ?

Makalelerinizi yayınlayabileceğiniz bir web siteniz  ya da videolarınızı yayınlayacağınız bir youtube kanalınızın olması gereklidir .  Ve bu yayın kanalınızın Adsense kayıt olması gereklidir .

Yine de unutmamak gerekir ki Adsense ile para kazanmak için web sitenizin olması oldukça önemlidir.

Bunun nedeni ise para kazanma ihtimalinizi arttırmaktır . Çünkü internet üzerinde aramak yapan herkes çeşitli sebeplerle video izlemeyebilir . Bilgiye ulaşmanın ihtiyaç olduğunu düşünerek web sitemizin olmasının önemi unutmayalım .

Peki  Google Adsense Nasıl Kayıt Olacağım ?

Kayıt olmak için Google Adsense ‘ e başvurmanız gereklidir .  Google ‘ a ait Adsense alanından başvurunuzu tanımlayın .

Google Adsense ‘ e Kayıt Ol !

Başvurunuzu tanımladıktan sonra uzun bir süre beklemeniz gerekebilir . Bazen 1 gün bazen aylar sürebilir . Çünkü web siteniz faydalı olup olmayacağı açısından incelenecektir . Ardından web sitenizin onaylanıp , onaylanmadığına dair bir mail alacaksınız . Eğer onaylanmaz ise düzeltmeniz , dikkat etmeniz gereken hususlar belirtilecektir . Bu konularda düzeltmeleri yaparak tekrar başvuru yapabilirsiniz .

Nasıl Bir Web Sitesine Sahip Olursak Google Adsense İle Para Kazanabiliriz ?

Bu konuda dikkat edilecek en önemli husus hangi sektöre ait içeriklerle daha fazla para kazanırım? değil hangi konuda bilgi sahibiyim? olmalıdır .

O halde içerik üretecek kadar hakim olmadığınız hiçbir konuda web sitesi açmamalısınız .

Eğer Google Adsense ile paza kazanma konusunda kararlıysanız sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle seçeceğiniz sektör araştırmaktan , üretmekten zevk alacağınız , ilgi alanınız olan her sektör olabilir .

Yani özetle çok para kazandıran değil , uzun vadede içerik üretebileceğiniz sektörü tercih etmelisiniz .

Google Adsense Kurallarına Uygun Web Sitesi Nasıl Olmalıdır ?

Google Adsense ile para kazanmanın en önemli şartı web sitenize gelen ziyaretçilerin reklama tıklamasıdır .

O halde en önemli ikinci şart ise web sitenize ziyaretçi gelmesini  sağlamaktır  . Gelen ziyaretçilerin ise web sitenizde aradığı bilgiyi bularak daha uzun süre vakit geçirmesini başaracağımız yazılar üretmek gerekmektedir .

Kullanıcılar aradıkları bilgilere ulaşmak için arama motorlarına ilgili konu ile ipucu içeren çeşitli kelimeler yazarlar .  Ve arama sonucunda listelenen web sitelerine giderler .

Ve buradaki en önemli üçüncü şart ise web sitemizi arama motorlarının listelemesini  sağlayacak kurallara uygun içerikler üretmektir  . Bir başka deyişle ise web sitelerimizi SEO ( Search Engine Optimization ) kurallarına uygun optimize etmemiz gerekir .

Burada bahsi geçen Seo  kavramı incelenmesi gereken apayrı bir kavramdır . Ve bu konuya ayrıca değineceğiz .

Diğer bir husus ise reklamlarınızın yerleşimi olacaktır . Web sitemizde çok fazla reklam olması bizi içerikten uzaklaştıracak ve ziyaretçi kaybımıza neden olacaktır .

Abartıya kaçmadan nokta yerleşim yapmanız kazancınızı arttıracaktır. Peki reklamlarımı Google Adsense kurallarına uygun olarak nasıl yerleştireceğim ?

Adsense Kurallarına göre 1 sayfa içerisine;

  • 3 adet standart reklam birimi (Metin ve Görsel reklamlar)
  • 3 adet bağlantı birini (Başlık şeklinde kısa link olanlar)
  • 2 adet arama kutusu

Yerleştirebilirsiniz. Toplamda 5 reklam birimi ve 2 arama kutusu yerleştirme imkânına sahipsiniz

Google Adsense Kuralları

Aslında bu liste oldukça uzun olmasına rağmen önemli olabilecek birkaç tane kuralı sizin için listeleyelim .

  • Reklamlara tıklamaya özendirecek, Reklamlara tıklamayı mecburi kılacak veya direkt Reklamlara tıklayınız gibi içerikler barındıran siteler Adsense Reklam Ağından hemen çıkarılır.
  • Adult, Warez, Korsan İçerik, Hack gibi içerikler barındıran, Yasa dışı ürün satan ya da dağıtan siteler reklam ağından çıkarılır.
  • Pop-up ve Splash reklam barındıran veya sitesinde bir üst maddede sayılan reklamların döndüğü siteler reklam ağından çıkarılır.
  • Haksız tıklama ve aynı IP üzerinden gelen devamlı tıklamalar hesabın kapanmasına sebep olacaktır. 100 kişi girip 50 kişi reklama tıklarsa bu Organik bir tıklama olarak değil, bilerek Adsense’yi kötü kullanma olarak ele alınıp hesap kapatılır.
  • Aynı sayfada birden fazla Adsense hesabının reklamı olamaz. Aynı sitede farklı sayfalarda kullanılmak üzere birden fazla Adsense hesabı kodu kullanılabilir ancak aynı sayfada sadece 1 Adsense hesabının reklam kodu kullanılabilir.

Peki Google Adsense  İle Ne Kadar Kazanacağım ?

Tüm içeriğimizin , web sitemizin Seo kurallarına göre optimize edildiğini ve arama motorlarında listelendiğini düşünelim . Ve bunun sonrasında aklımızdaki diğer soruya gelelim . Google Adsense bize ne kadar ve neye göre  ödeme yapacak ?

Google Adsense web sitemize gelen ziyaretçilerimizin  gösterilen reklamlara tıklanması durumunda bize ödeme yapar . Kısacası eğer web sitemizde yayınlanan reklamlar yayınlanmaz ise bize herhangi bir ödeme yapılmaz . Yani her ay farklı farklı kazanç elde edebilirsiniz .

Teorik olarak Google Adsense reklamı yayınlanan web siteleri ; reklam veren kişiler , firmalar  tarafından ödenen paranın %68’ini alırlar. %32’lik kısmı ise Google’a kalır.

 

 

Related posts

iOS ve iPad OS 14.2 Beta Güncellemesi Sonunda Geldi!

M. Büşra Kaya

Microsoft,Yeni Microsoft 365’in Paket Fiyatlarını Yayınladı!

Fatih Akgün

Su uyur telefon uyumaz !

Fatih Akgün

3 Yorumlar

Kayra 20 Kasım 2020 at 12:56 pm

Google Adsence hakkında güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

Cevaplayın
ahilez 20 Kasım 2020 at 2:05 pm

merhaba yazınızı okudum gerçekten çok iyi olmuş benim merak ettiğim bir soru var aynı ıp ile iki Adsense hesabı açılabiliyormu yani hem yutube hemde bloggerdan iki ayrı hesapmı açmalıyım yoksa birtane yeterlimi

Cevaplayın
Orhan 21 Kasım 2020 at 1:46 pm

Merhaba,
Makaleniz çok açıklayıcı olmuş. Ad sense konusunda sitemizi düzeltip tekrar başvurabileceğimizi bilmiyordum

Cevaplayın

Yorum Yap