Teknolojix Haber
İNTERNET

Google Aramalarda Üst Sırada Çıkmak İçin Domain Seçimine Dikkat Edin!


Google
,
herhangi bir içeriğin arama sonuçlarında yerini belirlerken 200’den fazla kriter kullanır.

 

Google sıralama kriterlerinde domain etkisi önemlidir.
Domain seçimi, Google kriterlerine uygun olarak yapılmalıdır.

 

 

Domain Etkisi:

  • Domain Yaşı: Bir domainin yaşı artıkça, Google’ın gözündeki itibarı da artar.
  • Domainde Anahtar Kelime Bulunması: Anahtar kelimenin domain isminde yer alması, Google sıralama kriterleri için önemlidir. Örnek verecek olursak;  Bir kuaförün web sitesi domaininin www.xxxkuafor.com olarak seçilmesi gibi. Burada önemli olan sitenin yaptığı işin domaininden anlaşılması.
  • Anahtar Kelimenin Domainin İlk Kelimesinde Yer Alması: Google, anahtar kelimenin domain adresinin en başında kullanmasını oldukça önemser.
  • Domain Tescilinin Süresi: Bir yıllık kullanım için satın alınan domainleri çoğu, süresi dolduğunda yeniden tescil edilmez. Bu tecrübeye sahip olan Google, 1 yıllık tescil edilen domainlerin büyük olasılıkla  yenilenmeyecek olduğunu düşünür ve uzun sürelilerden daha az güven duyar.
  • Alt Domainde Anahtar Kelimenin Yer Alması: Alt domain adında anahtar kelimenin kullanılması, o anahtar kelime kullanılarak yapılan aramalarda, alt domain adresinin üst sıralarda çıkmasını  sağlar.
  • Domainin Geçmiş Bilgisi: Domain sahibinin değişmesi, domaine yönlendirilmiş linkleri olumsuz etkileyebileceği gibi, Google’ın site geçmişini silmesine de neden olabilir. Burada silme ile kastedilen, sitenin Google gözündeki konumunun sıfırlanmasıdır.
  • Birebir Eşleşen Domain: Birebir eşleşme ile anlatılmak istenen, domain adının anahtar kelime ile birebir  uyuşmasıdır. Örnek verecek olursak; Google “alan adı sorgulama” yazarak arama yapıldığında, arama sonuçlarında alanadisorgulama.com çıkması gibi.Eğer bir site içerikleriniz kaliteliyse, birebir eşleşen domain adresi kullanmak Google sıralaması açısından avantaj sağlar. Ancak, kalitesiz içerik üretimine bu şekilde makyaj yapılırsa, bu durum dezavantaja dönüşür.
  • Kamuya Açık Ya da Gizli Domain Sahibi: Who is kaydı gizli tutulduğunda, yani domain sahibi bilgilerinin kamuya açık olmaması, Google yönünden saklanma gibi algılanarak site sıralamasını negatif yönde etkileyebilir.
  • Cezalı Domain Sahibi: Daha önceki bir zamanda Google’ın spam kullanıcı olarak fişlediği birinin satın aldığı domaini, Google yine spam olarak görür.

  • Ülke Uzantısı: Bir sitenin domain adresi, ülke uzantısı ile bitiyorsa ülke içerisindeki sıralamaya olumlu katkı sağlar. Örnek verecek olursak; xyz.com.tr gibi.

Related posts

Chromium Tabanlı Edge, Windows 10’un Ana Tarayıcısı Olmaya Hazırlanıyor!

Fatih Akgün

Bir Yılda İnternet Hız Rekoru İki Katına Çıktı

Hakan Kırdar

Tüm Dünya İnternet Erişimi İçin  Çalışıyor…  

Meryem ACAR

Yorum Yap