Teknolojix Haber
İNTERNET

Google Aramaları COVID-19’un Kontrol Altına Alınmasını Kolaylaştırabilir

Şu sıralar internette ki koronavirüs belirtileri ile ilgili aramalar artmış durumda. Araştırmacılar, bu aramaların çok önemli bir halk sağlığı aracı olarak kullanılabileceği düşünüyor.

Bir grup bilim insanı, Google’da COVID-19 belirtileri hakkında yapılan aramalar ile salgın noktaları arasında tutarlı bir  ilişkinin olduğunu keşfetti. Uzmanlar, bu tespitin sağlık otoritelerinin koronavirüs pandemisini daha iyi izlemesine, salgının gittiği yeri öngörmesine veya yönetmesine yardımcı olabilir.

COVID-19’un belirtilerinden biri olduğu söylenen ‘koku kaybı’ aramalarını mercek altına alan bilim insanları, bu yöndeki aramaların hastalığı kapmış birisinin tespit edilmesinde önemli bir erken uyarı belirtileri olduğunu söylüyor. Bazı raporlar, COVID-19 hastalığına sahip olan insanların yüzde 30 ila 60’ının bu semptomu yaşadığını gösteriyor.

ABD de, geçtiğimiz hafta boyunca koku alamama konulu araştırmalar yapıldığı anlaşılmış. İşin önemli kısmı ise bu dönemdeki arama artışı ile vaka sayısı artışının neredeyse eşit düzeyde olmasıydı. Londra Üniversitesi Akademisi’nden bilgisayar bilimcisi Vasileios Lampos ve diğer araştırmacılar, en fazla arama yapılan semptomların koku kaybı, ateş ve nefes darlığı olduğunu belirtiyor.

Google verileri, COVID-19 ile ilgili çeşitli durumların ölçülmesi amacıyla kullanılabilir ancak geçmiş tecrübeler, hastalıkların coğrafi yayılımını ölçmek için arama verilerine dayalı modeller oluştururken çok dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor.

Related posts

VPN Kullanımında Türkiye İlk 10’a Girdi!

Fatih Akgün

Google 22. doğum gününü kutladı

Google’ın Yeni Chrome Eklentisi!

Fatih Akgün

Yorum Yap