Teknolojix Haber
DONANIM

Google Artık Tablet Üretmeyecek

Google Artık Tablet Üretmeyecek. İnternet servisleriyle yıllardır milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başaran Google, aynı zamanda donanım tarafında da varlığını sürdürmekte. Google Pixel serisi telefonları başta olmak üzere akıllı hoparlör ve tablet gibi cihazları da üreten şirket, tablet üretimini sona erdirdiğini duyurdu.

Google tablet üretimini sonlandırma kararı aldı!

Google’ın bu kararı almasındaki en önemli sebeplerin en başında tablet pazarındaki satış ve kullanım oranlarının düşük olması gelmkte. Google, son olarak geçen yıl kendi geliştirdiği işletim sistemi olan Chrome OS’u kullanan Pixel Slate’i kullanıcılara sundu.

Sonrasında tablet ve dizüstü bilgisayar bölümlerinde küçülmeye giden şirket, bu kez de tablet üretimini tamamen sonlandırmış oldu. Buna ek olarak Amerikan News Media Alliance’nin araştırmasına göre, Google, sayfa trafiğini ve gelirlerini artırma amacıyla haberleri yoğun olarak kullanmakta.

Şirket geçen yıl haber kuruluşlarının ürettiği içerikler aracılığıyla 4.7 milyar dolar gelir sağlamıştı. Google’ye karşılık tüm Amerikan haber endüstrisiyse dijital reklamlardan 5.1 milyar dolar gelir elde etti.

Araştırmaya göre, Google’da yapılan trend aramaların yüzde 40’ı haber içerikleriyle ilgili aramalardan oluşmakta. Bunun yanı sıra Google’nin varlıkları 2009 ile 2018 yılları arasında her yıl ortalama olarak yüzde 22 artarken, şirketin Google Haberler servisine erişim sağlayan kullanıcı sayısı da yılda yüzde 23 artış gösterdi.

Haber servisine erişim sağlayan kullanıcı sayısındaki artışın, şirketin varlıklarının büyüme oranından fazla olması, haber içeriklerinin Google için taşıdığı önemi ortaya koymakta. Google’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, yapılan araştırmanın hesaplamalarının yanlış olduğunu ve haber aramalarının büyük çoğunluğunda reklam gösterimi yapmadıklarını da belirtildi.

Related posts

Bilgisayar Kameralarını Kapatanlara Apple’dan Önemli Uyarı

Fatih Akgün

Robotik alanda yeni gelişme! İşte Yumuşak Robotlar..

Fatih Akgün

ABD’de Donanmanın Beklenen Beklenen Yasaklar Gelmeye Başladı…

Meryem ACAR

Yorum Yap