Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Google Asistan Yeni Ses Tanıma Özelliği!

Google Asistan’a Ses Tanıma ile Ödeme Onaylama Özelliği Geliyor. Google Asistan, özellikle Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda kullanıcılar tarafından sıkça kullanılıyor. Google ise yakın zamanda sesli asistanına önemli bir özelliği dahil ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Amazon’un bazı Echo hoparlörleri, televizyondan gelen sesleri bir kullanıcı komutu olarak algılamış ve oyuncak bebek evleri için siparişler vermişti. Bu olayın ardından büyük siparişler için herhangi bir sözlü “telefonla” onaylama olmadan sipariş verme konusunda akıllarda bazı sorular oluşmuştu.

Google sesli komut ile ürün siparişine onay verme özelliğinde hata yapmanın pek de kolay olmadığı belirtiliyor fakat Google, bu özelliği çıkarırken kişilerin ses profillerini inceleyecek ve ödemeyi onaylayan ses kullanıcıya ait ise işleme devam edecek.

Daha öncesinde ise kullanıcılar bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce ödeme bilgilerini telefon uygulaması üzerinden seçmeleri ve parmak izi, yüz tanıma ya da bir şifre ile işlemi onaylamaları gerekiyordu. Ses tanıma ile ödeme onaylama özelliğinin görme bozukluğuna sahip kişilerin hayatlarını kolaylaştırabileceği ifade ediliyor.

Bu özellik şu an için Google’ın akıllı hoparlörlerinde ve yine Google’ın akıllı ekranlarında bulunan Google Asistan’da test aşamasında çalışıyor. Özelliğin kesin olarak Google Asistan’a eklenip eklenmeyeceği konusunda ise ne yazık ki henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

 

Related posts

Yapay zeka teknolojisinin karanlık yüzü: Deepfake

Meryem ACAR

Market reyonlarında yetişen sebzeler!

Joe Biden’ın Amerika Başkanı olması teknoloji dünyasını nasıl etkiler

Fatih Akgün

Yorum Yap