Teknolojix Haber
YAZILIM

Google Çeviri ile Artık Konuşma Yazıya Dönüşüyor

Google Çeviri ile Artık Konuşma Yazıya Dönüşüyor

Google’ın çeviri teknolojisi üzerindeki çalışmalarını duymayan yoktur. Çok daha başarılı bir çeviri ile kullanımı kolaylaştırmayı hedefleyen şirket, Android ve iOs platformlarında yer alan Google Çeviri uygulaması için çok önemli güncelleme yayımladı. Bu güncelleme ile beraber çeviri teknolojisine çağ atlatmayı planlayan şirketin hedefi kısa bir zaman dilimi içerisinde uygulamanın kullanılabilirliğini arttırmak. Bu yönde çalışmalarını yürüten Google, konuşmayı yazıya dökmemizi sağlayacak yeni güncellemesini kullanıcıların hizmetine sundu. Böylelikle artık sessiz ortamlardaki konuşmaların çeviri uygulaması tarafından yazılı olarak çevrildiğini görebileceğiz. Ancak bunun şimdilik belirli diller için geldiğini ve bu diller içerisinde maalesef Türkçe’nin olmadığını da belirtmekte fayda var. Peki ama bu yeni çeviri teknolojisi şu anda hangi dillerde var?

Metne dönüştürme özelliğini kullanabileceğimiz diller arasında maalesef Türkçe yok. Şu an için metne dönüştürme özelliği yalnızca İngilizce, Fransızca, Almanca, Hintçe, Portekizce, Rusça, İspanyolca ve Tay dilleri için gelmiş durumda. Türkçe’nin bu diller arasına ne zaman katılacağı ile ilgili henüz bir bilgimiz olmasa da, ilerleyen zamanlarda elbette Türkçe için de bu desteğin gelebileceğini söylemek yanlış olmaz sadece bir süre alması bekleniyor.

Metne dönüştürme özelliğini kullanabilmek için ilk olarak güncellemelisiniz. Google Çeviri uygulamasının güncel olduğundan emin olduktan sonra ise giriş ekranında yer alan “Metne Dönüştür” simgesine basmanız yeterli olacaktır. Üst kısımda yer alan dillerden kaynak ve hedef dilleri seçebilir ve mikrofon simgesine dokunarak metne dönüştürme özelliğini kullanabilirsiniz. Hali hazırda konuşma çevirisi, en iyi sessiz ortamlarda verimli olacaktır.

 

Related posts

Android 11’de Büyük Yenilik!

Fatih Akgün

Windows 10’da İnanılmaz Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Fatih Akgün

Javascript

Zeliha Kutlu

Yorum Yap