Teknolojix Haber
MOBİL TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber UYGULAMA YAZILIM

Google Chrome 81 beta sürümü ortaya çıktı.

Chrome için ürün geliştirmelerine devam eden Google, kullanıcılarına en iyi internet deneyimini yaşatmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde reklamlar konusunda radikal kararlar alan şirket, bir yandan da tarayıcısına ek özellikler getirmeye devam ediyor. Son gelen haberlere göre; Android, Linux, Mac ve Windows kullanıcıları için Google Chrome 81 beta sürümü yayımlandı.
Google Chrome, tarayıcı tabanlı artırılmış gerçeklik için WebXR desteği içeren Chrome 81 beta sürümünü Android, Linux, Mac ve Windows kullanıcıları için yayımladı. Web geliştiricileri üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan arttırılmış gerçekliği Chrome kullanıcılarına sunabilecek. AR’yi kullanılabilir hale getirmek ise site geliştiricilerine kalıyor.

Google Chrome 81

Yeni güncelleme ile birlikte gelen bir diğer özellik ise WEB NFC desteği. Böylece mobil cihazlarda Chrome kullanırken, temas gerektirmeyen bazı işlemler yapılabilir hale gelecek. Bir müzede sergilenen eser hakkında anında bilgi alabilir veya özel bir toplantıya ek davetiyeye ihtiyaç duymadan giriş yapabilirsiniz. WEB NFC aktif hale getirilecek, ancak uygulama ve kullanıma sunma kısmı yine site geliştiricilerine kalacak.

Google Chrome 81 beta sürümü ile birlikte gelen son özellik ise güvenlik güncelleştirmesi. Yeni sürüm ile birlikte, HTTPS trafiğini güvence altına alan TLS 1.0 ve 1.1 protokolleri için tam destek verilecek. Chrome 72 ile kullanımdan kaldırılan bu özellik sayesinde, hala bu protokolleri kullanan siteler güvensiz olarak belirtilecek. Google’ın hoşnutsuzluğunu önlemek isteyen site geliştiricileri, daha yeni bir teknoloji olan TLS 1.3 sürümünü kullanması gerekecek.

Related posts

Android’in Yeni Özelliği Nearby Share’den Masaüstü Sürprizi

Google Zoom’un Keyfini Kaçırabilir!

iOS 13.4 ve iPadOS 13.4 Güncellemesi Geldi!!

Fatih Akgün

Yorum Yap