Teknolojix Haber
YAZILIM

Google Chrome, sekme kaosuna son verdi

Google Chrome, sekme kaosuna son verdi

Google Chrome‘daki sekme yığınınızı gözden geçirmenin artık çok daha kolay bir yolu var. Chrome 81 ile Google, sekmeleri bir araya getirebilirsiniz. Bu yeni güncelleme Chrome kullanıcılarına yardımcı olacak bir özelliğini sunuyor. Güncellemenin daha önce gelmesi planlanmıştı ama şirket Corona virüsü nedeniyle bir çok gibi maalesef ertelenmek zorunda kaldı. Ama yine de fazla zaman kaybetmeden kullanıcılarına kolaylık sağlayacak olan yeni güncellemesini yayımlamayı başardı. Bu yeni güncelleme otomatik olarak kullanıma sunulacak ama eğer otomatik olarak kurulmadı ya da siz manuel olarak kurulumu gerçekleştirmek isterseniz okumaya devam edin. Sizde Google ile sekme kaosuna son verin.

Chrome 81 ile Gruplu Sekmelerle Beraber Renkli Sekmeler Geldi

Google Chrome, sekme kaosuna son verdi

İmdadımıza yetişen Google sekme kaosuna son verdi. Mac bilgisayarınızda veya Windows bilgisayarınızda yüklü olan Google Chrome’u en güncel versiyonuna güncelledikten sonra artık sekmelerinizi yan yana kümelemek mümkün böylelikle kaosa son verirsiniz hem de istediğiniz renkte. Yeni bir sekme kümesi oluşturmak için tek yapmanız gereken bir sekmeyi tıklayarak ‘Yeni gruba ekle’ butonunu  seçmek. Chrome, sekmeleri farklı renklerle kodlayarak gruplarınızı birbirinden ayırabilecek.

Bunun yanı sıra grubu adlandırabilir ve sunulan renkler arasından tercihinize göre sizde seçim yapabilirsiniz. Grubu çubuğun bir tarafından diğerine taşımak istiyorsanız, renkli daireyi tıklayıp istediğiniz yere sürüklemeniz yeterli olacaktır. Örneğin bir proje üzerinde çalışırken birkaç sekmeyi gruplandırabilirsiniz ve bu size alan açacaktır. Ardından her birini gözden geçirirken istediğiniz sekmeyi bulmak çok daha kolay hale gelecektir. Gruptan herhangi bir sekmeyi kaldırmak istediğinizde de grubun geri kalanından aşağıya sürükleyebilirsiniz. Ayrıca sağ tıklayarak ‘gruptan kaldır’ da seçilebilir.

Google Chrome, sekme kaosuna son verdi
Chrome 81 ile renkli sekmeler

Manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz.

Sekmeleri gruplandırmaya yarayan bu yeni özellik kullanıcıların iş akışı için çok iyi bir verimlilik sağlayabilir. Özelliği henüz görmüyorsanız, aşağıdaki Chrome Flag özelliği ile sizde manuel olarak etkinleştirebilirsiniz işlem çok basit: chrome://flags/#tab-groups

Güncellemeyi manuel olarak etkinleştirmek için ilk önce yukarıdaki metin link satırını kopyalayın. Ardından bu satırı Chrome arama çubuğuna yapıştırın ve enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan sayfada yer alan, Tab Groups özelliğini etkinleştir’e basın. Chrome tarayıcınızı da yeniden başlattıktan sonra yeni özelliği kullanmaya hazır olacaksınız ardından işlerinizin ne kadar kolaylaştığını sizde göreceksiniz.

Related posts

Sıradaki iOS Güncellemesi iOS 14!

macOS Catalina 10.15.4 Güncellemesi Yayınlandı!!

Fatih Akgün

Microsoft Visual Studio Eğitimleri Yazılım Öğrenmek İsteyenler İçin Tamamen Ücretsiz

Fatih Akgün

Yorum Yap