Teknolojix Haber
İNTERNET

Google, Devlet Destekli Grupların da Dolandırıcılığa Başladığını Bildirdi!

Dünya genelinde etkisini göstermeye devam eden Covid-19 salgınına rağmen durumu fırsata çeviren dolandırıcılar ne yazık ki bitmiyor. Öyle ki Google, devlet destekli grupların salgını kullanarak dolandırıcılık yapmaya çalıştığı uyarısını yaptı.

Google’ın Tehdit Analizi Grubu, onlarca devlet destekli grubun kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım dolandırıcılığı için tuzak olarak koronavirüs içeriklerini kullandığını bildirerek uyarıda bulundu. Başlıca örneklerden biri, fast food zincirlerinden ABD hükûmeti çalışanlarına gönderilen sahte mesajlarla ortaya çıktı.

Kimlik avı girişiminin, ücretsiz yemekler ve kuponlar sunduğu belirtildi. Üstelik bununla da yetinmeyen dolandırıcılar, Google hesabı kimlik bilgilerini elde etmek amacıyla sahte sipariş ve teslimat seçeneklerine yönlendirmeler yaptı. Tehdit Analizi Grubu ele geçirilen hiçbir hesabın farkında olmadıklarını söyledi.

Google’ın Tehdit Analizi Grubu, Genel olarak devlet destekli grupların kimlik avı saldırılarında genel bir artış görmüyoruz; bu sadece taktikte bir değişiklik açıklamasını yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün internet sayfasına yönlendirme e-postaları tuzağıyla uluslararası ve yerel sağlık kuruluşlarına yönelik siber suç girişimlerinde bir artış görüldüğü bildirildi. Bu duruma karşı Tehdit analiz grubu ve Google ayrı ayrı önlemler almaya başladı.

Tehdit Analizi Grubu; Google hesabında oturum açma ve 50 binden fazla yüksek riskli hesabı kurtarma için önlemler alırken, Google ise  geniş kapsamlı güvenlik araştırmalarını desteklemek için 200 bin dolardan fazla kaynak ayırdı.

Related posts

Google konum geçmişi yüzünden hırsız konumuna düştü!

Fatih Akgün

Çin, PlayStation Store’u Geçici Olarak Askıya Aldı!

Fatih Akgün

Dijital dönüşümlerini işletmeler nasıl tamamlamalı?

Fatih Akgün

Yorum Yap