Teknolojix Haber
UYGULAMA

Google Duo artık grup video görüşmeleri için Zoom benzeri davet bağlantıları göndermenize izin veriyor

Google‘ın  Duo adlı video görüşme platformunda artık davet linkleri yollanabiliyor. Şu anlık sadece mobil cihazlarda çalışan bu özellik ile Duo da, Zoom ve diğer video konferans uygulamalarına uygun bir rakip haline geliyor.

Google‘ın, işletmeler için tasarlanmış tam özellikli platformu Google Meet‘ın aksine, Duo daha mobil dostu ve tüketici odaklı bir uygulama. Ailenizle, arkadaşlarınız ile konuşurken daha fazla tercih ediliyor. Yine de devam eden COVID-19 salgını sırasında, her zamankinden daha fazla insan, standart video görüşmesinden çok daha büyük ölçeklerde videoyla sohbetler için video konferans kullanmaya başladı. Bu süreç, Google‘ın Duo dahil tüm çeşitli sohbet uygulamalarına daha sağlam özellikler planlamasına ve başlatmasına neden oldu.

Uygulama, yeni AV1 codec’i destekleyen Google sayesinde çağrı kalitesinde bir artış yaşadı. Ve Duo artık bir çağrıda 12 kişiye kadar insanı aynı anda destekleyebiliyor. Google ayrıca, masaüstünde veya dizüstü bilgisayarda video konferansı için daha güçlü, web tabanlı bir seçeneğe ihtiyacınız olması durumunda Nisan ayının sonunda tüketicilere  Meet ücretsiz olarak sunmuştu. (gelecekte de toplantılar yine 60 dakika ile sınırlı olabilir) .

Davet linkleri ilk olarak, geçen ay , planlı web desteği’nin geleceğini açıkladıkları gün aslında duyurulmuştu. Ve davet linklerinin yakında çıkacağı söyleniyordu. Şu an resmi olarak bir açıklama olmasa da davet linklerinin Google’ın  sunucu tarafı güncellemesi sayesinde uygulamanın eski sürümlerinde bile artık etkin olduklarını görüyoruz.

Şu an bir Duo çağrısı oluşturmak ve  konuşmaya daha fazla kişi eklemek isterseniz, grup çağrısı oluşturulduktan sonra bunu özel bir davet linki göndererek kolayca yapabilirsiniz.

Şu anda, bu özellik yalnızca Android ve iOS dahil olmak üzere mobil cihazlarda çalışıyor; yani, web’de paylaşılan bağlantıyı tıklayan herkes, uygulamanın Android sürümünü destekleyen bir Chromebook’ta katılmadıkça görüşmeye katılamayacak.

 

Related posts

Chrome, Beklenen Özelliğe Kavuşuyor!

WhatsApp’a Reklam mı Geliyor?

Yağmur Kübra Yazıcı

Google arama ve diğer hizmetlerinin alternatifleri var mı?

Fatih Akgün

Yorum Yap