Teknolojix Haber
UYGULAMA

Google, Duo’da iyileştirmelere gitti!

Zoom’dan Skype, Google Meet’e kadar, bu yalıtım günlerinde sevdiklerinizi görüntülü aramak için kullanabileceğimiz birçok uygulama bulunuyor. Ancak bunların arasındaki en basit kalanı Google Duo, uygulamayı, video görüşmeleriniz için daha güvenilir hale getirecek bir dizi güncelleme duyurdu.

Güncelleştirmelerin arasındaki belki de  en güzeli, video kalitesini oldukça dramatik bir şekilde iyileştiren yeni bir AV1 video sıkıştırma algoritması. İşte video kalitesinin yalnızca 30 kbps’lik bir hızda yan yana karşılaştırması:

 

Bu yeni algoritma ile beraber video akışındaki kalite biraz daha iyi hâle gelecek. Yukarıdaki görüntüde sağ tarafta 30 kbps bağlantıda video akışı görünüyor. Sol tarafta ise yeni AV1 video sıkıştırma algoritmasının başarısı gözler önüne seriliyor.

Şirket ayrıca, basit bir ekran görüntüsünden biraz daha hoş görünen,  sizin ve katılımcılarınızın fotoğrafını  hızlı bir şekilde yan yana çekme özelliğini de ekliyor. Bunu yapmak için, önce ayarlar menüsünden Duo anlarını etkinleştirmeniz gerekiyor. Etkinleştirildikten sonra tek yapmanız gereken ekranın sol alt kısmındaki deklanşör düğmesine basmak.

Bugünlerde bir kerede birden fazla kişi görüşmelere katıldığından, Google  katılımcı sayısını 12’ye çıkardı, ancak bu sayıyı “önümüzdeki haftalarda” daha da artırmayı planlıyor.

Son olarak, Google,  video mesajlarının 24 saat içinde otomatik olarak sona ermesini sağlamak yerine kaydetmenizi sağlayacağına yakın bir zamanda izin vereceğini söylüyor.

Yeni codec bileşeni hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Yeni güncellemeler önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

 

Related posts

Akıllı telefon kullanıcıları dikkat!

Fatih Akgün

Google arama ve diğer hizmetlerinin alternatifleri var mı?

Fatih Akgün

WhatsApp 3 Yeni Özelliğiyle Yakında Karşınızda!

Fatih Akgün

Yorum Yap