Teknolojix Haber
DONANIM İNTERNET TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber

Google Kendi İşlemcisini Tasarlıyor

google_işlemci

Google Kendi İşlemcisini Tasarlıyor

Apple’ın ardından Google da kendi işlemcilerini üretmeye karar verdi. Sektöre yakın kaynaklar arama devinin akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlarında kullanmak üzere kendi işlemcilerini geliştirdiğini söylüyor.

Google imzalı işlemciler ilk olarak önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek Pixel telefonlarda karşımıza çıkabilir. Gelen bilgiler şirketin bu konuda önemli ilerleme kaydettiği ve gidişattan son derece memnun olduğu yönünde.

Henüz teknik özelliklerle ilgili kesin bir detay yok. Yeni işlemciler akıllı telefonlara ek olarak Chrome OS işletim sistemiyle çalışan dizüstü bilgisayarlarda da kullanılacak.

Teknoloji ve yazılım dünyasının en önemli firmalarından olan Google, donanım üretmek için yeni bir adım atıyor. Google aslında yıllardır kendi donanım ürünlerini geliştiriyor. Hatırlatmak gerekirse Pixel akıllı telefon ailesi ve Chromebook adındaki tablet ve laptop modelleri Google tarafından sunuluyor.

google_işlemci_arm mimari_2

Fakat söz konusu bu donanım ürünlerinin Google tarafından üretilmeyen farklı işlemciler kullandığını da hatırlatalım. Bugün karşımıza çıkan bilgilere göre ise Google, Pixel akıllı telefon ailesi ve Chromebook modellerinde kullanmak için işlemci üretmeye başlayacak.

Axios tarafından paylaşılan bilgilere göre Google tarafından üretilecek olan işlemcinin kod adı Whitechapel. Söz konusu işlemcinin üretilmesi için Google’ın Samsung ile iş birliğine gittiğini de ekleyelim. Kendi işlemcilerini üreten Apple da işlemcilerini Samsung iş birliği ile üretiyor.

Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan habere göre Whitechapel işlemcisi 5 nanometre teknolojisi ile üretilecek. Google tarafından üretilecek olan işlemcilerin bu yıla yetişmesi beklenmiyor. Kısacası Whitechapel işlemcileri 2021 yılında tanıtılacak olan Pixel ve Chromebook modelleri ile karşımıza çıkacak.

google_işlemci_arm mimari

 

Related posts

Casper Nirvana M200 Satışta!

Fatih Akgün

Windows 10 Güncelleştirme Sorunu Nasıl Çözülecek?

Fatih Akgün

AKUT’un deprem anında hayat kurtaran uygulamasına büyük ilgi!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım