Teknolojix Haber
UYGULAMA

Google Meet, Zoom’a Rakip Yeni Özellikler ile Geliyor

Teknoloji devi Google’ın video konferans platformu Google Meet, aynı anda 16 katılımcıyı gösteren galeri benzeri yeni bir düzene girmeye hazırlanıyor. Ayrıca bundan sonra eğitim ve işletme kullanıcıları için Gmail üzerinden entegre olup Meet’e doğrudan erişim mümkün olacak.
Koronavirüs pandemisi nedeniyle son dönemin en popüler uygulamalarından biri haline gelen Zoom son dönemde çıkan haberler ile güvenini yitirmişti. Zoom‘a alternatif olmayı amaçlayan Google Meet, video konferans talebindeki artışından dolayı , önümüzdeki haftalarda değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bu değişiklik ile Google,  işletme ve eğitim kullanıcılarının Gmail üzerinden görüntülü konferans aracıyla görüşme yapabileceklerini duyurdu.

Google tarafından paylaşılan görselde görüşmeye katılma butonunun Gmail kısayollara eklendiği görülüyor.

 

Meet,  Google’ın en hızlı büyüyen servisi

Tüketici odaklı Google Hangouts’tan  farklı olarak, sadece okullar, işletmeler ve hükümetler tarafından kullanılabilen Meet, ocak ayından bu yana günlük kullanıcı sayısı bakımından diğer tüm Google hizmetlerinden daha hızlı büyüdü. Küresel koronavirüs salgını nedeniyle evinden çıkmayan ve evden çalışan ya da eğitim gören çok sayıda kişi Google Meet’i yoğun şekilde kullanmaya başladı. Geçtiğimiz gün, masaüstü ve mobil platformlarda kullanılabilen Meet‘in günlük kullanıcı sayısını 2 milyon artırdığını açıklanmıştı.

Ayrıca araştırmalar  koronavirüs tedbirleri kapsamında eve kapanan milyonlarca kurumun Meet’e güvendiğini söylüyor.

Şirket, amacını Meet ile Gmail’i entegre ederek çok daha kısa sürede toplantı başlatabilmek, toplantıya katılabilmek ve e-posta ve video toplantılar arasında rahatlıkla geçiş yapılabilmesini sağlayabilmek olarak açıkladı.

16 Kullanıcıya Kadar Galeri Görünümü

Zoom’a rakip olan Meet, görüşmelerindeki görüntü kalitesini artırmak için de çalışmaya devam ediyor. Loş ışıkta video kalitesini ve arka plan gürültüsünü filtreleme yeteneğini arttırmayı planlıyor. Ayrıca, kullanıcıların bir arama sırasında Chrome tarayıcılarında belirli bir sekmeyi açmasına izin vermeyi planlıyor.

Meet, tüm bu özelliklerin yanı sıra bir kerede en fazla 16 katılımcıyı gösterebilen galeri görünümüne kavuşacak. Soltero’nun verdiği bilgiye göre, bu özellik nisan ayı bitmeden kullanıcılarla buluşacak. Zoom’da bu özellik hali hazırda mevcut ve galeri görünümünde bilgisayarın işlemci gücünün yeterli olması durumunda 49 kişiyi aynı ekranda görmek mümkün oluyor.

Zoom, son dönemde koronavirüs pandemisi sebebiyle müthiş bir popülerlik kazansa da, NewYork, Tayvan, Singapur gibi şehir ve ülkelerin eğitim kurumlarında ve Google’ın iş bilgisayarlarında gizlilik sorunları ile yasaklanmıştı. Meet, ayrıca kısa süre önce bazı gelişmiş premium özelliklerine ücretsiz erişim süresini 30 Eylül’e kadar uzattığını duyurmuştu. Zoom‘a güvenemeyen şirketler için Google Meet şimdilik iyi bir alternatif olarak görünüyor.

Related posts

Sokağa Çıkma Yasağının Ardından ‘Getir’ Çöktü

Fatih Akgün

Instagram, Rooms Özelliği İçin ‘Messenger’ Zorunluluğunu Kaldıracak!!

M. Büşra Kaya

GTA V Ve The Division 2 oyunları Şubat Ayında En Çok Satan Oyunlar Oldu

Fatih Akgün

Yorum Yap