Teknolojix Haber
UYGULAMA

Google Play Store’da Kötü Amaçlı Yazılım İçeren uygulamalar tespit edildi

Google Play Store’daki 56 uygulamada Tekya isimli kötü amaçlı yazılım keşfedildi. Google Play Protect tarafından tespit edilemeyen uygulamalar 1.7 milyon cihaza indirildi.

Google’ın Play Store’daki kötü amaçlı uygulamaları önlemek için aldığı önlemler bu sefer de yetersiz kaldı. Google Play’de çoğu çocukları hedef alan 56 zararlı uygulamanın yaklaşık 1,7 milyon cihazı etkilediği ortaya çıktı.

Uygulamalarda bulunan Tekya adlı zararlı yazılım, AdMob, AppLovin, Facebook ve Unity gibi platformlar tarafından yayınlanan reklamlar için hileli tıklamalar üretiyor. Tekya, bulaştığı cihazlarda kullanıcı işlemlerini taklit etmek için Android’in “MotionEvent” özelliğini kullanıyor.

Güvenlik firması Check Point, uygulamaların VirusTotal ve Google Play Protect tarafından fark edilemediğini açıkladı. bu kötü amaçlı yazılımı içeren uygulamaların 24’ünün çocuklara yönelik olarak geliştirildiği belirtildi. Zararlı yazılım içeren uygulamalar arasında hesap makinesi, yemek tarifi, çeviri ve yarış oyunları gibi uygulamalar bulunuyordu.

Söz konusu zararlı uygulamalar, güvenlik sistemleri tarafından algılanmaması için yerel Android kodunda yazıldı. Uygulamaların APK dosyasının içindeki libraries klasörüne libtekya.so yerel kütüphanesi yüklendi. Bu nedenle, uygulamalar Google tarafından tespit edilemedi. Check Point’in uyarısının ardından Google, zararlı 56 uygulamayı kaldırdığını açıkladı.

Related posts

Facebook, Sessiz Mod Özelliğini Piyasaya Sürdü!

Fatih Akgün

Google Duo artık grup video görüşmeleri için Zoom benzeri davet bağlantıları göndermenize izin veriyor

Fatih Akgün

Android’de keşfedilen 337 zararlı uygulama! Hesaplarınız çalınabilir!

Büşra Seyhan

Yorum Yap