Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Google resmen Fitbit’in sahibi oldu.

Google resmen Fitbitin sahibi oldu.

Google, giyilebilir teknoloji devi olan Fitbit firmasını satın aldı.
ABD’li  Google’ın Kasım 2019’da Fitbit satın alma anlaşmasını duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra Avrupa Birliği tarafından  Google’ı bir dizi kurala tabi tutuldu. Google resmen Fitbit’in sahibi oldu. ABD’li teknoloji devi , Fitbit’i 2,1 milyar dolara satın aldı.

Google’ın , giyilebilir teknoloji sektörünün en büyük markalarından Fitbit’i 2,1 milyar dolara satın almak için anlaştığını resmi  olarak Kasım 2019’da yayınlamıştı.
Ancak antitröst mahkemeler satın alımı mercek altına alarak işlem askıya alınmıştı.1 yıllık süre sonunda  iki şirket de sahip oldukları veri iş birlikleri sebebiyle AB‘ye rapor verdi.

Fitbit’in anlaşmaya yönelik etik yaklaşımı sorgulandı

Fitbit sorgulanırken, Google’ın yeni verilerle ne yapacağı da merak ediliyordu.

Anlaşma konusunda tek tedirgin davranan taraflar AB , Amerika ve Avustralya da duydukları rahatsızlığı basında dile getirmişti.

Avrupa Birliği’nin de kullanıcıların içini rahatlatacak birtakım şartlar dahilinde satın alımı onayladı. Ve bu sayede Google resmen Fitbit’in sahibi oldu.

Avustralya Tüketici ve Rekabet Komisyonu Başkanı Rod Sims; “Araştırmamızın sonuçlarına bağlı olarak, bu konuda yasal işlem yapıp yapmamayı değerlendireceğiz” dedi.

Google, “ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) son 14 aydaki kapsamlı incelemesine uyduğunu ve üzerinde anlaşmaya varılan bekleme süresinin itiraz olmaksızın sona erdiğini”  açıkladı. Şirket, “Onlarla iletişim halinde olmaya devam ediyoruz ve ek soruları yanıtlamaya kararlıyız” diye ekledi.

Avustralya, şirketin Fitbit rakiplerinin Google’ın Android işletim yazılımını çalıştıran telefonlara bağlanmasını engelleyebileceği endişesini dile getirerek, Google tarafından önerilen benzer kısıtlamaları reddetti.

Google, Fitbit’in 29 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söyleyen bir blog gönderisinde yaptığı açıklamada, “Tüketicilerin gizlilik beklentilerini koruyan bir yaklaşım üzerinde küresel düzenleyicilerle birlikte çalıştık” bilgisini verdi.

Fitbit kullanıcılarının verilerini doğrulayan bir dizi bağlayıcı taahhüt, Google reklamları için kullanılmayacak ve bu veriler diğer Google reklam verilerinden ayrılacak.

Şirketin Fitbit’in 1.800 çalışanını elinde tutması bekleniyor.

Kaynak:ntv

Diğer sektörel haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Microsoft, Windows Ve Uygulama Logoları Tanıtıldı

Yasemin ACAR

Vestel ve Sharp iş birliğini genişletti

Fatih Akgün

Apple’ın en yeni ürünleri bakalım nelermiş

Fatih Akgün

Yorum Yap