Teknolojix Haber
İNTERNET

Google “Sayfa Deneyimine” Önem Verecek!

Google, Arama Sonuçlarında “Sayfa Deneyimine” Önem Verecek

Web sitelerini çok yakından ilgilendiren bir değişiklik geliyor. Google, arama sonuçlarında 2021’den itibaren “sayfa deneyimini” önemsemeye başlayacak.

Google, arama sonuçlarındaki sıralamaları belirlerken değerlendirdiği faktörlerin arasında “sayfa deneyimini” eklemeyi planladığını duyurdu. Firma, olumlu bir adımla mobildeki “en çok okunan makaleler” bölümündeki AMP gereksinimini de kaldırdı.

Google‘ın açıklamasına göre “sayfa deneyimi” kullanıcıların web sayfasıyla olan etkileşimiyle ilgili bir ölçümde bulunacak. Firma sayfa deneyimini belirleyebilmek için Core Web Vitals‘i kullanacak. Bununla birlikte Google, sayfanın bazı bölümlerinde deneyim ortalamanın altında olsa bile, en iyi bilgiye öncelik vermeyi sürdüreceğini açıklıyor.

Fakat benzer içeriklere sahip birden fazla sayfa bulunduğunda, sayfa deneyimi arama sonuçlarında görünebilmek için çok önemli bir hale gelecek. Google‘ın daha önce sayfalarda harcanan süreyi hesaba kattığı bilinmekte, ancak sayfa deneyimi ile daha kapsamlı bir değerlendirme yapılacak.

Bunun yanında “Top Stories” bölümündeki AMP gereksinimi kaldırılsa da, framework desteklenmeye devam edilecek ve mevcut olduğunda AMP sayfalarına bağlantı sunulacak.

Firma, web sitelerinin değişikliğe uyum sağlamasının biraz zaman alabileceğini kabul ediyor. Değişikliklerin 2021’den önce geçerli olmayacağı, değişiklikten en az 6 ay önce bir ikaz yapılacağı söyleniliyor. Dolayısıyla geliştiricilerin hazırlanmak için bolca zamanı olacak. Lighthouse ve PageSpeed Insights’ta yapılan güncellemeler, bu hazırlıklarda geliştiricilere yardımcı olacak.

Related posts

İlk Kez İnternetten Alışveriş Yapanlar Dikkat!

Yağmur Kübra Yazıcı

Eğlence İsteyenler! Fotoğrafları 3 Boyutlu Yapabilen Bir Site Geliştirildi!

Fatih Akgün

YouTube 1 milyar dolar barajını geçti

Fatih Akgün

Yorum Yap