Teknolojix Haber
İNTERNET

Google sekmelerinizi organize etmenizi sağlayacak yeni özelliğini sonunda duyurdu

Google Chrome, tüm açık sekmelerinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacak yeni bir özellik ile geliyor. Şirket, web tarayıcısının beta sürümü için  sekmelerinizi düzenlemenizi, etiketlemenizi ve hatta renk kodlamanızı sağlayacak “sekme grupları” nın lansmanını duyurdu. Bu özellik önümüzdeki haftadan itibaren  Chrome’da tam olarak yerini alacak.

Çok fazla sekmenin açık olması, ister  iş için olsun, ister okul, araştırma, çevrimiçi alışveriş veya hatta sadece eğlence için gezinmek için olsun, internette vakit geçiren herkes için uzun zamandır ortak olan bir sorun. Açtığınız sekmeler, zamanla başka bir zamanda geri dönmeniz gereken tüm şeylerle bir şekilde birikmeye başlar hatta bazıları asla kapanmayan sabitlenmiş sekmeler haline gelir.

“Çok fazla sekme” sorunu çok yaygın olmasına rağmen, Google bu zamana kadar Chrome kullanıcıları için bir çözüm sunmamıştı. Bu da OneTab, Workona, Toby ve diğerleri gibi sekme yönetimi araçlarının  endüstrisinin yaratılmasına yol açmıştı.

Chrome_Tab-Groups_In-Line-Image-v7.gif
Sekmelerinizi organize etmenize yardım edecek sekme grupları.
Chrome’un bu yeni özelliği sekmeleri kullanmanızı kolaylaştıracak

Bu yeni özellik bugün kamuoyuna açıklanmadan önce, birkaç aydır zaten özelliğin test edildiği fark edilmişti. Bazılarına erken sunulan bu seçeneğin sonunda çıkan sonuca göre, Google birçok kişinin sekmelerini, üzerinde çalıştıkları bir proje, bir dizi alışveriş veya inceleme sitesi gibi konulara göre düzenleme eğiliminde olduğunu tespit etti.

Bununla birlikte, bazılarının, sekmeleri acil olma sırasına göre  – “mümkün olan en kısa sürede”, “bu hafta” veya “daha sonra” şeklinde etiketleyerek- düzenlediği  görüldü. Google ayrıca sekme gruplarının, “devam ediyor”, “takip edilmeli” ve “tamamlandı” gibi alanlara ayrılarak görevlerin ilerlemesinde odaklanmanıza yardımcı olmak için kullanıldığını da belirtti.

Yeni özelliği kullanmak için bir sekmeyi sağ tıklayıp “Sekmeyi gruba ekle”yi seçebilirsiniz. Ardından isterseniz sekmeyi taşıyabilir, varolan bir grubu seçebilir veya yeni bir grup oluşturabilirsiniz.

Daha minimalist bir görünümü tercih ederseniz, sekme grupları etiketlerinde emoji kullanımı da destekleniyor.

Başlık, aciliyet, ilerleme gibi istediğiniz konuda oluşturabileceğiniz grup sekmeleri

Sekme Grupları özelliği, bugün itibariyle Google Chrome Beta’da önceden deneme yapabilmeniz  için kullanılabilir durumda. Güncellenen sürüm önümüzdeki hafta yayınlanmaya başladığında bu özellik,  OS, Windows, Mac ve Linux’ta masaüstündeki Chrome için  mevcut olacak.

Bununla birlikte, Google’ın uyarı sekmeleri grupları, Chrome‘un kararlılığının ve performansının etkilenmemesini sağlamak için yavaş yavaş kullanıma sunulacak. Dolayısıyla, yeni sekme grupları özelliğini biraz daha erken kullanmak istiyorsanız, şimdiden beta sürümüne geçmek isteyebilirsiniz.

 

Related posts

Chromium Tabanlı Edge, Windows 10’un Ana Tarayıcısı Olmaya Hazırlanıyor!

Fatih Akgün

Görüntülü görüşmede kullanabileceğiniz en iyi uygulamalar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Google ve Eski Çalışanı Arasındaki Büyük Dava !

Yorum Yap