Teknolojix Haber
İNTERNET OYUN ÜRÜN İNCELEME YAZILIM

Google Stadia Nedir?Türkiye’ye Nezaman Gelecek.

Stadia Nedir?

Stadia, Google tarafından işletilen bir bulut oyun hizmetidir. Hizmet, Kasım 2019 tarihinde başlatılmış olup yeterli yüksek hızlı internet kullanıyor olmaları koşuluyla, dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda veri merkezi aracılığıyla oyunculara yüksek dinamik aralık desteği ile saniyede 60 kare sayısında 4K çözünürlüğe kadar video oyunları aktarabildiği belirtildi. Stadia’ya masaüstü Google Chrome web tarayıcısından, akıllı telefonlardan, akıllı televizyonlardan ve tabletlerden veya Chromecast’ten erişilebilmektedir.

Herhangi bir güçlü donanıma binlerce lira harcamadan en yeni oyunları oynamak milyonlarca oyuncunun hayali. Bu hayali gerçekleştirmek üzere olan Google Stadia ise yurt dışında hizmet veriyor. Peki Google Stadia Türkiye pazarına ne zaman girecek, fiyatı ne düzeyde olacak? Elimizdeki bilgileri sizler için derledik.
stadia_1

Günümüz gelişen teknolojisi ile birlikte artık bulut servisleri de bilim kurgu filmlerine benzer bir nitelik kazanmaya başladı. Google’ın ise bir süredir beklenen bulut oyun servisi Google Stadia, bazı ülkelerde 2020 yılı itibarıyla kullanıma açıldı.

Google Stadia ile birlikte kullanıcılar; aylık belirli ücret karşılığında ücretsiz sunulan oyunları kütüphanelerine ekleyebiliyor ve istedikleri zaman oyun satın alma işlemi de yapabiliyorlar. Gelin hep beraber Google Stadia Türkiye’ye ne zaman gelecek ve fiyatı ne kadar olacak? Yakından bir göz atalım.

Stadia, YouTube ile entegredir ve “durum paylaşma” özelliği, Stadia akışının izleyicilerine hizmette aynı tasarruf durumunda bir oyun başlatmalarına izin verir. Bu hizmet için bir satış noktası olarak kullanılmıştır. HID sınıfı USB denetleyicileriyle uyumludur, ancak Google tarafından veri merkezlerine doğrudan bir Wi-Fi bağlantısı ile üretilen tescilli bir denetleyici hizmetin yanında sunulacaktır. Stadia, Netflix’in aksine kullanıcıların bir oyun kütüphanesine erişmek için ödeme yapmak yerine Stadia üzerinden yayın yapmak için oyun satın almalarını ister. Temel servis ücretsiz olacak olsa da, bir aylık profesyonel abonelik, kullanıcıların daha yüksek çözünürlükler için daha yüksek hızda akış yapmalarına ve kitaplıklarına ücretsiz oyunlar eklemelerine olanak tanır.

Google Stadia Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Google Stadia 2020 yılı itibarıyla; ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, Danimarka ve Norveç gibi batı ve kuzey ülkelerinde kullanılabiliyor. Henüz doğu ülkeleri pazarına net bir giriş yapmayan Google’ın Stadia’yı Türkiye’ye ne zaman getireceği ise merak konusu.

Google Stadia’nın topluluk forumlarında bir Türk oyuncunun “Stadia Türkiye’ye ne zaman gelecek?” sorusuna ise bir yetkiliden cevap gelmiş durumda. Tobonaut isimli Stadia yetkilisinin verdiği cevap ise şu şekilde:

“Selamlar, şunu belirtmeliyim ki Stadia’yı daha farklı ülkelerde yayınlamak şu an için; oyun lisanslaması, ödeme planı oluşturma ve teknik destek sağlama gibi yerine getirilmesi gereken birçok görevi, iş yükünü ve sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bu cevabın sizi mutlu etmeyeceğini biliyoruz fakat şu an için Stadia’nın yeni ülkelerde yayınlanmasına ilişkin bir yol haritası bulunmuyor.”

stadia_2

Google Stadia yetkili tarafından yapılan bu açıklamanın ardından ne yazık ki Stadia’nın Türkiye’de yayınlanmasına yönelik adımların yakın bir tarihte atılmayacağını öğrenmiş oluyoruz.

Geliştirilme aşamasındayken Project Stream olarak bilinen hizmet, Ekim 2018’de Assassin’s Creed Odyssey oyununu çalıştıran kapalı bir beta aracılığıyla seçildi, Kasım 2019’da seçilmiş ülkelerde halka açık bir haberi yayınlandı. Stadia’nın başlıca rakipleri, Sony’nin PlayStation Now hizmeti, Nvidia’nın GeForce Now ve Microsoft’un Xbox Project xCloud ile rekabet ediyor.

Related posts

Microsoft Edge Mozilla Firefox’u geçti

Fatih Akgün

VALORANT’ın Metacritic Sayfası Kötü Yorumlara Boğuldu!

Fatih Akgün

Far Cry 2 Remaster Mod İndirmeye Açıldı

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım