Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA YAZILIM

Google’a Huawei rakip mi?

Huawei App Gallery, Play Store’a Rakip olabilir mi?

Huawei, kendi uygulama mağazası App Gallery’den övgüyle bahsediyor, peki mağaza gerçekten Play Store bu kadar iyi mi?

Huawei’nin CEO’su Richard Yu, Huawei Mate XS’nin tanıtıldığı etkinlikte geliştiricilerden bir istekte bulundu ve uygulamalarını yeni App Gallery’ye getirmelerini istediğinİ açıkladı. Yönetici, Huawei’nin Google ve Apple kadar iyi bir uygulama olabileceğini öne sürdü.

ABD’nin Huawei yasağı sonrasında Huawei, Play Store dahil Google hizmetlerinden sınırdışı kalmış, bundan dolayı kendi uygulama platformunu güçlendirmek zorunda kalmıştı. Aylık 400 milyon potansiyel kullanıcısı bulunan Huawei App Gallery, geliştiricilerin ilgisini çekebilecek bir büyüklükte.

Huawei, App Gallery’den “birçok uygulamayı indirip çalıştırabileceğinizi” söylüyor. Mağazada Amazon, Booking.com, SnapChat, TikTok, Dominos gibi bazı önemli uygulamalarda var. Ancak bazı büyük eksikler de mevcut. WhatsApp, Instagram, Facebook Messenger, Netflix ve eBay, bu eksiklerden.

Google Maps, YouTube, Gmail, Google Drive ve Google Photos gibi Google uygulamalarının ise App Gallery’ye eklenme ihtimali maalesef bulunmuyor. Diğer uygulamalar ise geliştiriciler, Huawei’nin platformuna harcayacakları zaman ve işgücüne değeceğini düşünyorlar.

Bu noktada Huawei’nin geçmişte kendi mobil platformunu oluşturmaya çalışan ve başarısız olan Microsoft, BlackBerry gibi firmaların farkında olması gerekiyor. Kendi uygulama mağazanızı yapmak cidden kolay bir iş değil. Yine de Huawei’nin durumunda firmanın bir şeyler yapması gerektiği aşikar, üstelik firma Android uygulamalarını kullandığından baştan aşağı yeni bir platform oluşturmaya çalışmadığı ve işinin daha kolay olabileceği açık.

Related posts

Pandemi Döneminde En yaygın Siber Suç : Zararlı Yazılım Bulaşması

Fatih Akgün

VPN Uygulması İndirmede Muazzam Yükseliş!

Google Drive, Şifreli Dosyaları Doğrudan Açabilecek!

M. Büşra Kaya

Yorum Yap