Teknolojix Haber
İNTERNET YAŞAM

Google’dan 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne anlamlı Doodle

Özel günleri Doodle olarak kullanıcıların karşısına getiren popüler arama motoru Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü de unutmadı. Öğretmenler Günü Google’ın özel köşesi Doodle’a taşındı.

Önemli günlerde kullandığı özel tasarımları ile ana sayfasını renklendirmenin yanı sıra kullanıcılara bu günleri hatırlatmayı ve bilgi vermeyi amaçlayan Google, her yıl olduğu gibi bu yılda Öğretmenler Günü için özel bir doodle tasarladı.

Geçtiğimiz yıl ana sayfasındaki logosunu, öğretmenler gününe özel olarak hareketli bir görsel ile değiştiren Google bu yıl sabit bir görsel ile karşımıza çıktı. Görsele tıklayanlar Öğretmenler Günü ile ilgili arama sonuçlarına yönlendiriliyor.

Google’ın bu özel günü ana ekranına taşımasıyla beraber Öğretmenler Günü’nün tarihi gündeme geldi. Peki, Öğretmenler günü nasıl ortaya çıktı?

ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜN TARİHİ 

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

 

Related posts

Türkler Koronavirüsü İzole Etmeyi Başardı!

Fatih Akgün

Katlanabilir akıllı telefonlar 2020’nin trendi olacak

Fatih Akgün

2030’da Laboratuvar etleri ve böcekli pizzalar yiyeceğiz

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım