Teknolojix Haber
UYGULAMA

Google’dan Bir Deneysel Uygulama!

İşte Google Sodar ve Sundukları

Google‘ın yeni deneysel uygulaması Sodar, Covid-19’a karşı fiziksel mesafeyi sizin için ölçmeyi hedefliyor. Peki, Google Sodar nasıl çalışıyor; nasıl indirebilirsiniz?

Google‘ın yeni deneysel “fiziksel mesafe” uygulaması, salgından korunmada basit ama faydalı bir yardımcınız olabilir.

 

 

Covid-19 dan korunmaya yönelik güvenli fiziksel mesafe için önerilen iki metreyi yaklaşık olarak tahmin etmekte zorlanıyorsanız, Sodar işinize yarayabilir. Bir web uygulaması olan Sodar, telefonun kamerası yoluyla iki metrelik mesafeyi hesaplıyor ve başkalarına çok yakın durup durmadığınızı görmenizi sağlıyor.

Sadece Android‘de ve Google Chrome web tarayıcısıyla çalışan uygulamayı kullanabilmek için önce Google Play Services for AR’yi yüklemelisiniz. Bunu yüklediğinizde telefonda her tür artırılmış gerçeklik aracını kullanabiliyorsunuz.

Bunun ardından Sodar’ın web sitesini açıp, uygulamaya etrafınızın bir haritasını oluşturması için izin vermeniz gerekiyor. Kameranın gördüğü resimler, yalnızca cihazda kalıyor ve Google‘a göre hiçbir yere gönderilmiyor.

Uygulama, sizden kamerayı yere doğru tutmanızı ve hareket ettirmenizi istiyor. Bunun ardından iki metrelik mesafeyi, bir daire şeklinde ekranda görüyorsunuz. Oldukça basit bir uygulama olan Sodar, sanal gerçeklik başlıklarının aksine etraftaki eşyaları hesaba katmıyor. Yine de oldukça pratik bir araç olan Sodar, alışveriş yaparken veya arkadaşınızla konuşurken mesafeyi doğru şekilde belirlemenizde yardımcı olabilir.

Related posts

WhatsApp’dan Sahte Haberlerin Yayılmaması İçin 1 Milyon Dolar Bağış

Fatih Akgün

TikTok Google Play Store Puanı 1,3 Yıldıza Düştü

Fatih Akgün

Zoom uygulaması güvenli mi? (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Yorum Yap