Teknolojix Haber
MOBİL

Google’dan görme engelliler için özel klavye: Talkback

Google, akıllı telefonlarda görme engellilere özel Braille alfabesinin kullanılabileceğini duyurdu. Android sistemli telefonlarda Talkback özelliği altında kullanılan sanal klavye, görme engellilerin akıllı telefonlarda rahatça okuyup yazmasına olanak sağlayacak.

Görme engelli kişilerin okuma ve yazmaya erişebilmesini sağlayan 150 yıllık Braille alfabesine sahip klavyeler akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanacak.

Braille alfabesi, altı noktanın kullanımı sayesinde harfleri yazmayı ve okumayı geçekleştiriyor. TalkBack adlı uygulama da, bu standart ifadeleri kullandı. Yani kullanıcının A yazmak istediğinde 1 numaralı düğmeye, B yazmak için aynı anda 1 ve 2 numaralı düğmelere basması yeterli olacak.

Google yetkilileri kullanıcıların, bu klavyeyi kullanarak satır ekleme, harfleri ya da kelimeleri silme ve metin eklemeyi de yapabileceklerini duyurdu. TalkBack Braille klavye, Android 5.0 ve daha güncel sürüm kullanan tüm cihazlarda kullanıma uygun olacak.

Tüm Android uygulamalarıyla uyumlu olarak çalışabilecek olan klavye, Braille grade 1 ve Braille grade 2 desteği sunacak ve ilk aşamada İngilizce olarak yayınlanacak. Klavyeye her ortamdan erişim sağlayabilmek için Ayarlar’dan TalkBack’in açılması gerekecek.

Related posts

Samsung Cepler Mesajlara Dikkat!

ABD’nin Huawei’ye Uyguladığı Büyük Yasakta Şok Gelişme

Samsung’un Note 20’yi 5 Ağustos’ta tanıtacağı söyleniyor

Fatih Akgün

Yorum Yap