Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Google’dan Zoom’a karşı önlem!

Korona virüs pandemisi sebebi ile dünyanın karantinada evden çalışmak durumunda kaldığı bu günlerde bir video-konferans uygulaması olan Zoom hızla popülerleşti. Şirket, son üç ayda 10 milyondan 200 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Ancak son haftalarda çıkan güvenlik açığı haberleri ile güven yitirmiş durumda. Şimdi Zoom’u engelleyen şirketler arasına Google da girdi. Şirket, bilgisayarlarında Zoom uygulaması olan tüm çalışanlarına bir e-posta ile güvenlik açıkları nedeniyle uygulamanın bu haftadan itibaren  engelleneceği söylendi.

Google’nin güvenlik ekibinin, geçen hafta çalışanlara uygulamadaki “güvenlik endişelerini” bildiren ve  Zoom‘un kurumsal bilgisayarlarda çalışmayı durduracağını belirttiği dahili bir e-posta gönderdiğini öğrenildi.

Google sözcüsü, Zoom‘un masaüstü uygulamasının şirketin güvenlik standartlarını karşılamadığını ve bu yüzden kurumsal işlerde kullanılmayacağını belirtti. Çalışanlar sadece isterlerse aile ve arkadaşları ile iletişimde kalabilmek için bir web tarayıcısı veya mobil cihaz aracılığıyla Zoom‘u kullanabileceğini belirtti. Google‘ın, Google Meet ( Hangout Meet olarak da bilinen) adlı bir video konferans uygulaması halihazırda mevcut ve şirketin kendi içlerindeki şirket konuşmaları için bunu kullanabileceği belirtildi.

Zoom ile ilgili diğer sorunlar arasında; Facebook ile açıklanmamış veri paylaşımı ve macOS için kötü amaçlı yazılım yüklenmesi, zoombombing gibi olaylar sayılabilir. Şirket şu anda büyük bir güvenlik tepkisi ile karşı karşıya kalmış durumda. Dün şirket hissedarlarından birinin de Zoom‘u dava ettiği öğrenilmiş ve  şirket içinde bile güvensizliğin olduğunu akıllara getirmişti.

Zoom, Microsoft Teams, Skype’tan ve diğer geleneksel telekonferans sağlayıcılarından gelen zorlu rekabeti ortadan kaldırmak için güvenlik önlemlerini almaya başladığını duyurmuştu. Zoom, bu ayın başlarında gizlilik ve güvenliğe odaklanmak için 90 gün boyunca yeni özellikleri duraklatacağını söyledi.

Zoom’a ilk yasaklama değil

Zoom’a kurumsal boyutlarda yasaklamalarda Google bir ilk değil. Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk da SpaceX çalışanlarına güvenlik endişeleri nedeniyle  Zoom kullanımını yasaklamış, NewYork eğitim departmanı da öğretmenlere kullanımını yasaklamıştı.

 

Related posts

Price of pumpkin has raised rapidly

admin

Devam Filmi Yolda!Vin Diesel, The Last Witch Hunter’ın Devam Filmi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı…

Meryem ACAR

Balıkesir Edremit’te 4 Apartman Karantinaya Alındı

Fatih Akgün

Yorum Yap