Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA YAŞAM

Görme Engelliler İçin Apple Erişilebilirlik Özellikleri

Apple

“Bir cihazın gerçek değeri, ne kadar güçlü olduğuyla değil,
size ne kadar güç verdiğiyle ölçülür.”

 

Apple’ın görme engelliler için geliştirdiği erişilebilirlik özellikleri nelerdir?


Apple cihazlarında neler olduğunu açıklamakla görevli olan 
 VoiceOver bir ekran okuyucusu.  VoiceOver geliştirilen özellikleri sayesinde bugün metinleri, grafikleri, kişileri ve nesneleri önceki halinden çok daha ayrıntılı bir şekilde açıklıyor. Öğelerin seslendirilerek açıklanması sayesinde, istenildiğinde Bluetooth klavye yoluyla istenildiğinde dokunmatik ekran ya da trackpad üzerinde basit hareketler yapılarak ekranda kolayca gezinilebiliyor.

 

Ekranı Seslendir özelliği ile ekrandaki bütün içeriklerin yüksek sesle okunması sağlayabiliyor. Seçimi Seslendir özelliği, metne ait belirli bir bölümün seçilip dinlenebilmesine imkan sağlar. Bunlara ek olarak, Konuşma Denetleyici seslendirme anında okuma hızına müdahale etmeye izin verir ve istenilen şekilde ayarlanabilir. Yazılan her harfi sesli dinleyebilmek için ise Yazma Geri Bildirimi özelliği etkinleştirilir.

 

Hareketi Azalt özelliği etkinleştirildiğinde, ekranda yer alan öğeler daha az hareket eder. Ekrandaki uygulamalar arası geçiş yapabilmek ya da uygulamaları açabilmek gibi işlemler, hareket duyarlı olanlar için ya da gözdeki yorgunluğu azaltmak için görsel yönden daha sade hale gelir. Ayrıca, Hareketi Azalt ayarları yalnızca seçilen uygulamalarda kullanılabilir.

 

Numbers, Pages ve Keynote erişilebilir şekilde düzenlenen belge, sunum ve hesap tabloları  oluşturulmasına yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Ses, görsel ya da videolara açıklama eklenebilir, yardımcı teknoloji kullanan kişiler tarafından sunumların anlaşılması kolaylaştırılabilir. Ekran okuyucularının kolay bir şekilde tanıyarak aralarında gezinti yapabileceği başlıklar eklenebilir ve Pages belgeleri taranabilir hale getirilebilir. VoiceOver‘ın kullanacağı yerleşim rotoru belgelerin istenildiği gibi okunmasını ve görünmesini sağlamak amacıyla seçilen öğeleri otomatik bir şekilde hizalamaya yardımcı oluyor. VoiceOver Ses Grafiği  daha iyi bir şekilde veri iletişimine imkan tanır. Sözcük ve satır aralığı araçları ile belgeler daha iyi bir şekilde okunur ve düzenlenir.

 

Basit font ayarları ile metinlerin görünürlüğü ve okunabilirliği artırılabilir. Büyük Metin özelliği ile ayar çubuğu kullanılarak metin boyutu değiştirebilir. Kalın Metin özelliği ile ekranda yer alan kelimeler daha dikkat çekici hale gelir. Tercih edilen ayarlar, yalnızca seçilen uygulamalarda kullanılabilir.

 

Ekran çalışma biçimi kişisel olarak ayarlanabilir ve bu ayarlar iPadOS ve iOS cihazlarında istenilen uygulamalarda etkinleştirilebilir. iOS, macOS ve iPadOS cihazlarında değişik renk filtrelerinden renk körlüğü olanların sorun yaşadığı renklerin yerine uygun olanlar seçilebilir ya da Renkleri Tersine Çevir özelliği ile değer ve kontrastları anında değiştirilebilir.

 

Kullanılan bütün Apple ürünlerde bulunan Siri, günlük yapılan işleri tamamlamaya yardımcı olur. Siri’den dosyalar bulması, anımsatıcı ayarlaması, görme ile ilişkili özellikleri açıp kapatması ve daha pek çok şeyi yapması istenebilir. Bir dizi eylem ya da görevin kolay bir şekilde halledilebilmesi için Siri Kestirmeleri de oluşturulabilir.

 

Koyu Mod, ekrandaki her öğeyi koyu renk şemalı bir hale dönüştürüp okumayı kolaylaştırır. İçerikler ekran üzerinde ön plana çıkarken menü ve araç çubukları da arka plana geçer. Safari, Mail ve Takvim gibi uygulamalar için koyu fonlar, açık renkli metinlerse hafif ışıklı ortamlar için okumayı kolaylaştırır.

 

Metin Üzerinde Tutma,  Mac ekrandaki metinleri görüntülemeyi kolaylaştırır. Bir başlık, paragraf ya da alt yazı okunmayacak kadar küçük bir haldeyse daha  yüksek çözünürlüklü ve büyük bir halini görmek için imleç metinde gezdirilir ve etkinleştirme anahtarı tıklanır. Ayrıca, kişiye özel olarak en uygun font ve renkler de seçilebilir. Büyütme, aygıtta görülen içerikleri büyüten bir ekran büyütecidir. Ekranı tamamen büyütebilir ya da görsel için resim görünümünü tercih edilebilir.

 

Büyüteç, dijital büyütme aracı işlevindedir. iPhone, iPod touch ya da iPad‘de kamerayı kullanarak tabelalardan menülere  kadar aygıtın doğrulttuğu her tür fiziksel nesne boyutunu büyütür, ekranda bütün ayrıntıları net olarak gösterir. Nesneleri aydınlatmada el feneri kullanılabilir, renkleri ayırt etmeye yardımcı olması amacıyla filtreler ayarlanabilir ya da sabit yakın plan görüntüleri için kare dondurma özelliği kullanılabilir. iPad’de bulunan Split View özelliği Büyüteçle kullanılarak ekranda bir tarafta fiziksel bir nesne görüntüsü büyütülürken diğer tarafta da not alınabilir ya da mail yazılabilir. 

 

Dikte özelliği, sözcük ve noktalama işaretleri yazmanın yerine sesli komutlar vererek girilmesini sağlar. Bu işlevi 30’dan da fazla dil seçeneğinde gerçekleştirebilir. İstenilen bir metin alanına gidilerek klavyede bulunan mikrofon düğmesine dokunulduğunda dikte etmeye başlanılabilir.

 

Mac, iPhone, iPad, iPod touch ya da Apple TV‘lerde filmler ayrıntılı olarak sesli açıklama ile izlenebilir. iTunes Store’da ya da Apple TV’de film adı altında AD simgesinin aranması yeterlidir.

 

Related posts

Nokia modeli için Android 10 güncellemesi yayınlandı (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Google, Duo’da iyileştirmelere gitti!

Fatih Akgün

OPPO A72, Özellikleriyle Birlikte Google Play Console’da

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım